Vejce, nebo slepice? Hana (29) na to vyzrála: Založila si kurník

Paní Hana s dětmi u nového kurníku.  (Autor: Gabriela Peringerová)
Autor: Gabriela Peringerová - 
13. března 2012
12:38

V okamžiku, kdy cena vajec vystřelila do závratných výšin a míchaná vajíčka k večeři se téměř dají považovat za jídlo zbohatlíků, si může mnout ruce paní Hanka (29) z Brna. Na podzim se rozhodla založit na zahradě u domu kurník a koupila první čtyři slepice.

„Dnes jsem kvůli ceně vajec samozřejmě ráda, ale tím hlavním, proč jsme chtěli chovat slepice, byla možnost mít čerstvá  vajíčka pro děti,“ říká mladá žena.

Ve výběhu u kurníku, který sám postavil její manžel a má dokonce automatické a na elektřinu napojené otevírání a zavírání dvířek, dnes pobíhá osm slepic.

Denně si rodina z kurníku odnáší čtyři až šest vajec. „Slepice jsou na chov velice nenáročné. Potřebují zrní a vodu, ale zároveň spotřebují zbytky z kuchyně. Výhodou je, že vím, čím slepice živíme a co je ve vejcích,“ dodává Hana.

Na co se prý její slepičky už těší, je jaro a zelená tráva. Když jim totiž k pšenici přihodí trochu zeleného, strhne se u kurníku pravá slepičí bitka.

jardauu ( 30. září 2013 10:16 )

Dobrý den, stavím kurník s výběhem a momentálně řeším automatické otevírání a zavírání dvířek kurníku. Můžete dát návrh nebo plánek? děkuji Jarda.

nojasne ( 19. března 2012 17:49 )

Na vesnici měli vždycky slepice skoro všichni, tak co z toho děláte senzaci a z paní Hany téměř vizionářku, chová se pouze racionálně. Slepice jsou na chov nenáročné, náklady minimální tak proč ne.

pugetka ( 13. března 2012 15:45 )

Čeká nás renesance-lidé začnou chovat slepice,vepře,králíky,protože v krámě si to koupit nebudou moci.Začne se pracovat na polích a zahradách a možná dobře,páč se sníží poptávka po zahraničním braku.Začnem péct doma chléb,moučníky a podoma vařit místo starvování v KFC,Mc Donaldech a dalších.Každé zlo k něčemu dobré

aronak ( 13. března 2012 13:04 )

Kurník se nezakládá, ten se staví. Jen aby měly slepice výběh dle evropských norem. Teď aby se začali lidé, kteří chovají slepice, bát, že se jim budou ztrácet jak vejce, tak slepice. Jestli půjde cena vajec ještě nahoru, tak bych se vůbec nedivila.

kozmix ( 13. března 2012 13:02 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud