Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Kontroverzní výstava Bodies: Letos dvakrát tolik těl!

Autor: Jindra Pelikánová, Tereza Hořínková - 
10. března 2012
16:48

Snad žádná výstava nedokázala vzbudit takový rozruch jako expozice preparovaných lidských těl před pěti lety v pražské Lucerně. Těla bez kůže, rozřezané orgány, plíce kuřáka nebo třeba vývoj dětského embrya... To vše tenkrát vzbudilo vášnivé diskuze lidí. Jedněm se výstava líbila, ty druhé pěkně nadzvedla. Dnes se vrací do Prahy na Výstaviště a organizátoři slibují, že uvidíme mnohem víc.

Asi první otázka, která návštěvníka napadne, je: Odkud těla vůbec pocházejí? „Exponáty, které vystavujeme, jsou těla dobrovolných anonymních dárců, kteří dávají souhlas k užití svého těla k vědeckým účelům. Všichni zemřeli přirozenou smrtí. Podobný program funguje i na území České republiky,“ informovala Květa Havelková z pořadatelské agentury JVS Group s tím, že identita a věk jednotlivců jsou neznámé.

Výstava je sestavená do devíti tematických částí (celkem 200 exponátů). Každá z nich je přitom zaměřená na určitý tělní systém. Počínaje kostrou, dále pak pokračuje přes svalový, nervový, oběhový, dýchací, trávicí, rozmnožovací systém a končí pohledem na lidské tělo v budoucnosti.

Mezi největší lákadla kontroverzní výstavy patří celotělový exponát, který se nazývá Red Man. Ten představuje desítky tisíc kilometrů cév vedoucích lidským tělem.

„Naše výstava je tou nejmodernější učebnicí lidské anatomie na světě,“ říká hlavní tvůrce exponátů Arnold Geller.

Co je plastinace?

Postup vymyslel v roce 1977 Gunther von Hagens. O rok později si ho nechal patentovat. Podstatou je nahrazení veškeré vody v tkáních speciální hmotou, připomínající silikon. Zakonzervovaná mrtvá tkáň se nejprve vypreparují. Poté se vloží do acetonu, aby se zbavila vody a tuku. Aceton se zčásti odpaří, zbytek se odsává a do tělních dutin se napustí speciální látka. Výsledkem je pogumovaný orgán. Na těle jsou zřetelné kosti, svaly, nervy i cévy.

Odkud těla pocházejí?

Heidelberský institut pro plastinaci registruje od roku 1982 dobrovolné dárce těl orgánů. Dnes jich má přes deset tisíc. Přesto je původ některých těl sporný. Kvůli tomu vedl Hagens již několik soudních sporů. Šlo například o mrtvoly popravených vězňů v Číně, několik stovek mrtvol z věznic, psychiatrických zařízení a patologií z Kyrgyzstánu a 56 mrtvol z Novosibirska.

Kdo je Gunther von Hagens?

Německý profesor a preparátor mrtvol se narodil v Polsku v roce 1945. Ještě v dětství se s rodiči přestěhoval do německého Greizu. Zájem o lékařskou vědu se u něho projevil během půlroční hospitalizace v nemocnici. Přes dvacet let pracoval jako odborný asistent na univerzitách a v ústavech anatomie a patologie. V roce 1993 založil Institut plastinace v Heidelbergu. Do 90. let plastinoval pouze jednotlivé části těl, první výstava preparovaného celého člověka byla v roce 1995 v Japonsku, kterou zhlédlo přes 25 milionů lidí.

Zaměstnává 540 lidí v pěti laboratořích světa. V lednu 2011 oznámil, že trpí Parkinsonovou nemocí, po smrti chce dát své tělo k plastinaci. Jeho snem je založit Muzeum člověka, kde by byly exponáty lidských těl vystaveny trvale.

Děti a výstava: Ano, či ne?

Psycholog Jeroným Klimeš v tom nevidí problém, ale upozorňuje, že je nutné s dítětem o výstavě mluvit. Dítěti je třeba vysvětlit, jak funguje lidské tělo. Pak může výstava sloužit jako ukázka. Zároveň je nutné sledovat jeho reakci. V případě, že je negativní, je lepší odejít. Rodič musí počítat s velkým množstvím otázek, na které by se měl dopředu připravit.

Ceny vstupného

Výstaviště Praha-Holešovice, od 10. 3. do 10. 6. 2012. Otevírací doba výstavy: Neděle – čtvrtek 9–19 hod., Pátek – sobota 9–21 hod.

* Dospělý

Po-Pá  300 Kč   So-Ne 350 Kč

* Studenti/Senioři nad 65 let

Po-Pá 250 Kč So- Ne 300 Kč

* Dítě ( 6-15)

Po-Pá 200  So-Ne 250 Kč

* Rodinné vstupné (2 dospělý a 3 děti)

Po-Pá 800 Kč  So-Ne 900 Kč

Anketa

Jan Tůma (42), fotograf

„Podle mě tady nejde o umění, ale o vědu. Mně to přijde zajímavé v tom, že se na sebe člověk podívá zevnitř. Kouká na svoji krásu zvenku a na této výstavě má jedinečnou možnost se na sebe podívat detailně.“

Karel Meloun (62), sochař

„Je to v pořádku. Už Leonardo da Vinci pitval lidi, zkoumal a dokumentoval. Vypreparovaná těla jsou pro lidi jako otevřený anatomický slovník. A zda je to umění? Považuji to za ukázku naturalistického umění.“

adkass ( 20. června 2012 20:11 )

No...ta výstava musí být zajímavá, ale já bych na to neměla žaludek. Příjde mi to trochu nechutný..

gogo ( 10. března 2012 21:27 )

Tato zvrácená výstava odpovídá dnešní době...

elssa ( 10. března 2012 19:24 )

po smrti je to uz jedno , a je to supera videt to chcia kdo ne at tam nejde ne joa neslintam jo

zamlzena ( 10. března 2012 17:53 )

proč ty pozice, to je nevkus. Šlo o to vydělávat. Taky kdyby všichni zemřeli přirozenou smrtí, tak by nemoc musela v některých případech být viditelná. Těla nebyla rozbita při nehodě nebo úraze. Myslím, že to získávali všelijak a i bez souhlasu. Na poučení by stačolo exponátů opravdu jen několik a bez těch sportovních nářadí ap. Někdo tu píše o tvrdém pornu. Jako není zcela normální sledovat porno, tak i toto je pro úchylné jedince a nebylo by od věci tam sledovat slintající týpky a takové hned odvést do léčebny. Raději dříve než bude možná i pozdě.

naidka ( 10. března 2012 17:49 )

Asi dárci těl trpěli exibicionismem, chtěli, aby byli očumováni i po smrti.

Zobrazit celou diskusi