Drama na lodi v Itálii: 4229 lidí na palubě, potápěči přestali hledat pohřešované
AKTUALIZUJEME: Nejméně tři lidé zahynuli a 42 bylo zraněno při lodním neštěstí v noci na sobotu u pobřeží západní Itálie. Dva jsou podle italské agentury ANSA z Francie, třetí z Peru. Pohřešuje se ještě asi 40 osob, ale potápěči už je pro dnešek přestali hledat. Pokračovat v pátrání budou zítra, až bude světlo.
Plavidlo s 4229 cestujícími bylo na cestě po Středomoří, když najelo na mělčinu u ostrova Giglio, který se nachází nedaleko pobřeží jižního Toskánska. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se začalo převracet.
Na palubě 290 metrů dlouhé lodi bylo celkem 4229 pasažérů a členů posádky. Mezi nimi bylo 52 dětí do šesti let. Jeden pasažér zemřel na infarkt. Jeho tělo upadlo do šoku při kontaktu ze studenou vodou. Dva mrtví na výletní lodi pocházejí z Francie a jeden z Peru. Podle zdravotnických zdrojů bylo zraněno asi 40 lidí. Většina z nich má údajně jen odřeniny, ale dva lidé mají těžká zranění.
Potápěči se snažili zjistit, zda ve vraku lodi není někdo uvězněn. Ale s příchodem tmy přerušili záchranné operace kolem lodi a obnoví je v neděli, uvedli představitelé pobřežní hlídky. Potápěči prozkoumali zatím jen malou část ponořené části lodi a zatím nenalezli další oběti ani stopy po žijících pasažérech. Vrtulníky a čluny stále pátrají v okolí vraku.
Čech na palubě nebyl
Na palubě lodi byl podle seznamu cestujících zveřejněného agenturou AFP jeden Čech. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře ale na seznamu, které má ministerstvo k dispozici, Češi nejsou. "V seznamech, které máme od záchranářů, žádný Čech není," řekl Kolář. Nicméně připustil, že se to může změnit.
Cestující se báli o život a snažili se najít záchranné čluny. Dostat se z lodi jim ale prý ztěžovali námořníci, kteří pobíhali po palubě, nadávali a snažili se pasažéry nahnat zpět do kabin. "Viděli jste Titanic? Tak přesně takové to bylo!" řekl jeden z pasažérů.
Loď se začala naklánět
Svědek Luciano Castro médiím telefonicky sdělil, že "cestující právě večeřeli, když zhasla světla, ozvala se rána a rachocení a příbory popadaly na zem". Když znovu rozsvítili, bylo prý cestujícím řečeno, že se porouchal generátor na výrobu elektřiny a že na jeho opravě se pracuje. Cestující si ale všimli, že loď se naklání na stranu, načež jim posádka rozdala záchranné vesty a řekla, ať se seřadí před lávkami k záchranným člunům.
Další cestující Mara Parmegiani popsala scény "jako z Titanicu": při evakuaci vznikla tlačenice a bylo slyšet křik a pláč.
Nebyly to první problémy
Český web věnovaný okružním plavbám na lodi Costa Concordia costa.cz informoval, že plavidlo bylo postaveno v roce 2006 a pokřtila ho česká modelka Eva Herzigová.
Agentura ANSA uvedla, že loď měla v italských vodách problémy již v roce 2008, když v sicilském Palermu ve větrném počasí narazila do přístavních doků. Plavidlo bylo poškozeno, nikomu se ale prý nic nestalo.
To máte pravdu, zvláště Římané jsou tím proslulí. Řekové však dvojnásob.