Kim Čong-il USA nenáviděl, ale k hrobu ho vezl Američan
Statisíce plačících lidí v ulicích i precizně vyrovnané řady vojáků v tichém uctění severokorejského diktátora sklopily hlavy. V Pchjongjangu probíhá druhý den pohřbu Kim Čong-ila (†69), který zemřel údajně 17. prosince na infarkt. Jak poznamenali Američané, přestože je Kim Čong-Il nenáviděl, jeho rakev vezlo americké auto.
Severní Korea vypustila do světa další obrázky z pohřbu svého vůdce Kim Čong-Ila. Hystericky truchlící davy na tři minuty utišil povel sklopit hlavu a tiše uctít jeho památku. K truchlení se přidaly také lodě a lokomotivy, které podle programu měly několik minut houkat a troubit.
Druhý den slavnostního pohřbu začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci "ideologii, charakter a věc revoluce". Nový vůdce přitom hleděl z balkónu Velké lidové studovny se sklopenou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru.
"To, že velký soudruh Kim Čong-il plně vyřešil otázku nástupnictví, byl jeho nejvelkolepější počin," řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění.
Kima vezly americké bouráky
Přestože Kim Čong-Il Spojené státy nenáviděl, jeden Američan ho dovezl až hrobu, povšimnul si deník The New York Times. Rakev Kim Čong-ila totiž byla na poslední cestě uložena na střeše naleštěného mistrovského kousku americké automobilové pýchy: černého vozu Lincoln Continental ze 70. let, který se ve středu šinul sněhem pokrytými ulicemi v pečlivě nacvičeném pohřebním procesí.
Obrovský, usmívající se portrét Kim Čong-ila byl připevněný na další limuzíně lincoln. A třetí, o něco menší lincoln uzavíral špici konvoje s obrovskou, zeměkouli se podobající kyticí na střeše. Stárnoucí, ale pečlivě udržované vozy dodaly záběrům severokorejské státní televize kvalitu hollywoodského filmu z let studené války.
"Lincoln Continental ve staré Asii byl považován za spolehlivé, odolné, silné auto," řekla Kongdan Ohová, výzkumnice amerického Ústavu pro obranné analýzy, která píše o každodenním životě v Severní Koreji, kde se narodili její rodiče. "Jsou takovou časovou schránkou. Severokorejci pořád žijí jako v 70. letech," dodala.
Pro azorek: No a co? Tady zase patří k bontónu ostouzet nebo přímo nenávidět Rusko, a těm dotyčným vůbec přitom nepřijde blbý jezdit na benzín z ruské ropy a topit ruským plynem.