Epidemiolog o smrtící bakterii: Stačí si potřást rukou a máte to!

Střevní bakterie, odborníkům známé jako enterohemoragické (EHEC), jsou mimořádně odolné, lék proti nim není. V Německu nákaza zabila už 10 lidí a 1000 dalších je nakažených. Němečtí lékaři se obávají, že je nebezpečnější než prasečí chřipka. I český epidemiolog a ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula je přesvědčený o její nebezpečnosti. Kontaminovaných bio okurek se u nás prodalo 120 kusů.
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili, že se kontaminované okurky prodávaly i v Česku.Máme se tedy začít bát?
Epidemie už zasáhla Německo, Švédsko, Rakousko, Británii, Dánsko a Nizozemsko. Máme se začít bát i my?
„To, že se nákaza enterohemoragickými bakteriemi (EHEC), kterým se ne zcela přesně říká krvavý průjem, dostane až k nám, vyloučit nemůžeme. Bakterie se šíří velice rychle a pokud víme, přenáší se hlavně špinavýma rukama. K nákaze stačí deset až sto zárodků. Když si potřesete rukou s nakaženým, můžete onemocnět.“
Je síť našich zdravotnických zařízení schopna zvládnout eventuální nápor nemocných?
„Určitě. I přesto, že běžná antibiotická terapie v tomto případě nezabírá. Hodně záleží na imunitním systému člověka.“
Může z toho být i pandemie?
„Myslím, že ne. Pandemie překračuje hranice kontinentu, EHEC zůstává v Evropě. Všude se teď dělají velice přísná opatření proti rozšíření nákazy.“
Někdejší prasečí chřipka byla z velké části bublina. Co když se v případě EHEC jedná o totéž?
„Určitě ne. Případů nákazy zatím není tolik. Důležité je, že prasečí chřipka se léčila vakcínou, která se prodávala. V případě EHEC vakcína neexistuje, to nemá logiku.“
Čím se dá léčit?
„Antibiotika nepomáhají. Je tedy třeba léčit podle příznaků. Nemoc kvůli průjmu dehydruje organismus, nasazují se infuze, je třeba člověka zavodnit. Při těžších případech, protože bakterie produkuje toxin, napadající ledviny, je nutné použít hemoperfuzi – fi ltraci krve.“
Nemoc prý postihuje hlavně malé děti a starší ženy. Proč?
„Já bych s úsudkem počkal. Faktem je, že děti jsou více náchylnější k nemocem, než dospělí a i jejich hygienické návyky (hlavně mytí rukou) nemusí být dokonalé. A ženy rozhodně víc než muži dbají na zdravou – tedy zeleninovou stravu, včetně okurek, které byly jak se ukazuje kontaminovány a řetěz onemocnění spustily. S úsudkem bych proto počkal, až do nějaké sumarizace počtu nemocných.“
sydnicka,zacinas se me libit