Státní zaměstnanci se bouří: Kvůli platům budou stávkovat celý den

DOPLNĚNO: Odboráři přitvrzují. 8. prosince uspořádají velkou stávku zaměstnanců státního a veřejného sektoru. Život v zemi to může do značné míry ochromit. Problém mohou mít i někteří rodiče. Část pedagogického personálu sice stávku odmítá, ale uklizečky či kuchařky akci podporují. Děti tak mohou zůstat bez oběda. Stávkovat se chystají i lékaři
"Máme dost vládních škrtů, které dopadají jenom na nás," tvrdí státní zaměstnanci a velká část z nich zřejmě podpoří stávku, kterou na 8. prosince nahlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. K zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince, doplnil předseda konfederace Jaroslav Zavadil.
Stávka bude a basta
"Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," prohlásil Zavadil. Dodal, že podrobnosti o stávce probere ještě zasedání ČMKOS. Kolik lidí se do protestu zapojí, zatím odboráři nevědí. Zavadil připomněl, že v dotčené sféře pracuje na 600.000 lidí.
S vládou chtějí odboráři přesto ještě jednat, a požádají proto vládu o mimořádnou schůzku tripartity. Naprosto ale odmítají nabídku vlády, aby sami určili profese, kterých by se škrty týkaly. "Tuhle špinavou práci ať si udělá sama vláda," prohlásil šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil
Nepodřídíme se diktátu
Zaměstnance ve státní správě podpoří ve stávce i odboráři z podnikatelského sektoru, uvedl Josef Středula z odborového svazu Kovo. Nevyloučil přitom ani další protesty v budoucnosti. Současné jednání vlády popsal jako "bezohledný diktát".
Podle něj by mimořádné jednání tripartity mělo diskutovat například o situaci ve zdravotnictví. "Pokud s námi nikdo nebude ochotný jednat, přistoupíme k takovým akcím, které budou efektivní. Může to být i generální stávka, proč ne? Nic nevyloučím," uvedl.
Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat. Mohlo by jít o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři jen o dvouhodinové stávce.
Stávkovat budou i lékaři
"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen lékaři, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku.
Protesty v nemocnicích podle ní mohou mít například formu mítinků, na nichž by zdravotníci vysvětlovali svůj nesouhlas s vládní politikou. Akutní péče bude zachována, zdůraznila.
Děti mohou zůstat bez jídla
Stávku zřejmě pocítí i rodiče děti, které budou 8. prosince ve škole. Škrty se totiž dotýkají nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky či uklizečky a ti tak plánují, že se k akci připojí.
Děti by tak mohly zůstat bez oběda. Navíc není vyloučeno, že stávku podpoří část škol jako celek a rodiče tak budou muset shánět místo, kde by bylo o jejich děti postaráno.
Policisté a hasiči mají ze zákona zakázáno stávkovat. Podle Milana Štěpánka z Nezávislého odborového svazu Policie ČR v době stávky nicméně ozbrojené složky budou odboráře podporovat.
Máme mandát stávkovat
Pavel Bednář z Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě novinářům řekl, že jasný mandát ke stávce dala veřejnost odborářům na nedávné demonstraci, kde se sešlo 40.000 lidí.
Odboráři tehdy volali po dialogu s vládou, podle jejich šéfů však dosud nenastal. "Jednání vlády byla formální, není pravda, že jsme nepřišli s konstruktivními návrhy," uvedl Bednář.
Největší demonstrace v Česku
Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994. Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí.
O rok později se demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze zúčastnilo 90.000 lidí. V červnu roku 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985.000 lidí, protestovali zdravotníci, zastavila se městská hromadná doprava a na více než hodinu i provoz vlaků.
Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40.000 odborářů. Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.
Platová válk se zajímavě obrací v bratrovražedný spor bojovníků... Všechny státní zaměstnance obírá vládnoucí parta, kteráto ještě takhle hezky připraví, že postaví učitele proti hasiči a úředníka proti policajtovi. Vážení, všechny tyto profese jsou nezbytné.. A řešení? Neloupit při veřejných zakázkách, zrušit korupční prostředí - opět při velkých tendrech především a hnedle bude vyrovnaný rozpočet, budou tady mít navrch české firmy, zeštíhlí aparát a td....Dovolím si příklad - Philips v Hranicích na Moravě - obrovská sláva "tisíce míst" vykoupených daňovými prázdninami a vím já čím ještě - okolní malé firmy okamžitě přišly o své odborníky, protože všichni šli za lepším, co mohli nabídnout právě ve Phlipsu (protože měli konkurenční výhody oproti pouhým českým firmám a já se prám, kde je Philips se všemi výhodami dnes? Ale škody byly napáchány...Nejsou to učitelé, lékaři, úředníci a další, kdo škodí státu...škodná sedí v práglu. A posuzovat práci kohokoliv jiného aniž by to člověk zažil na vlastní kůži, to je pěkná h.o.v.a.d.i.n.a s dovolením.