Ježíši, tak tohle je větší než v Riu!

Autor: Kšim, ČTK - 
6. listopadu 2010
18:01

Katolické Polsko se dme pýchou. V sobotu byla dokončena instalace obří sochy Ježíše Krista, kterou její autoři označují jako největší na světě. Postava Ježíše na 16 metrů vysokém kopečku má včetně koruny měřit podle dosavadních informací 36 metrů. Svými rozměry by tak o šest metrů předčila sochu Krista Spasitele, která shlíží na brazilské Rio de Janeiro.

Instalaci přihlížely stovky místních. Jeřáb nakonec úspěšně posadil na torzo hlavu Krista. Świebodzin doufá, že jej socha proslaví po celém Polsku i zahraničí. Slavnostní odhalení je podle televize TVN 24 plánováno na 21. listopadu.

Brazilský Kristus je vysoký 30 metrů a stojí na osmimetrovém podstavci.

Agentura AP nicméně upozornila, že lidé zúčastnění na projektu poskytují odlišné informace o výšce pomníku, a velikost świebodzinského Krista tak nelze zatím ověřit.
Například autor díla, sochař, který uvedl jen křestní jméno Tomek, podle AP tvrdí, že polský Ježíš měří 51 metrů včetně podstavce a koruny.

Instalaci provázely problémy. Nejprve bylo třeba vyměnit jeřáb, neboť dosavadní nebyl schopen zvednout Ježíšovy paže a ramena vážící 30 tun, další prodlevu v instalaci si v těchto dnech vynutil silný vítr. Autoři proto zatím odmítali mluvit s tiskem, dokud se celou sochu nepodaří vztyčit.

Na nápad postavit obří sochu Ježíše Krista v Polsku přišel bývalý świebodzinský farář Sylwester Zawadzki. Původně si myslel, že půjde jen o běžnou sochu, později ale projekt nabral větších rozměrů. Na projekt se složili věřící a sponzoři.

Obyvatelé dvaadvacetitisícového Świebodzina se těší, že se jejich město stane novým významným poutním místem v Polsku a stejně jako legendární Čenstochová bude přitahovat davy věřících. Katolická církev si v Polsku udržuje velmi silné pozice. Hlásí se k ní přibližně devět desetin Poláků.

divenka ( 23. listopadu 2010 18:53 )

takový obrovský Kristus? Kristus skutečný byl skromný a pokorný. Můj názor... bála bych se tam v úpatí toho kopečka bydlet, cokdyby to spadlo? No představa, že mě zabila ruka Kristova ,

nora20 ( 17. listopadu 2010 23:02 )

ještě sochu Kaczynského velkého jak Eifelovka kurwa muší tě postavit!

husqarnowicz ( 8. listopadu 2010 07:37 )

Na blbiny je užije. Ještě poměrně nedávno se hlady nemohli ani v.y.s.r.a.t, ale betonovýho kristuše největšího na světě si postaví jednom Zapadákově. Pěkná ukázka náboženského fanatismu. U nás naštěstí lidé dosud do takové míry ještě nezblbli,buďme na to hrdí a za to sami sobě vděčni. Ještě,že u nás ona nadnárodní zločinecká organizace zvaná katolická církev nemá takové pozice. Kdyby tomu tak nebylo,nestačili bychom se divit. Úplně stačí,jak po r.1989 vystrkují růžky...

dedek_org ( 7. listopadu 2010 07:18 )

neboj mešity se staví už i bez boje. Každý muslim má v průměru 8 dětí evropan 1,5 . Takže za pár let nás ovládnou tak či tak

anka ( 7. listopadu 2010 01:50 )

nevim proc vam ti Polaci lezi tak v zaludku....uvedomujete si....ze kdyby nepomohli Vidni v boji proti Turkum....tak se tu dneska kladnime pri kazdem volani v mesite????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud