Obchody nabízí nacisty: Hitler došel!

Každý si může koupit svého nacistu.  (Autor: 4-leaftoys.com)
Autor: ČTK, oj - 
28. září 2010
17:20

V několika českých obchodech pro modeláře prodávají figurky nacistických pohlavárů Hitlera, Himmlera či Heydricha. Nejvíc na dračku jde prý Hitler. Majitelé obchodů se brání. Údajně nejde o propagaci nacismu. Figurky jsou prý součástí válečné kolekce významných postav z druhé světové války.

"Konkrétně ta asi nejpeprnější postava pro zdejší zeměpisnou šíři - Heydrich - tak toho asi opravdu vyřadíme. Toho přišly asi tři kusy na závaznou objednávku a vidím, že ta zpětná reakce není úplně pozitivní," řekl Radiožurnálu spolumajitel obchodu na pražské Ruzyni Matěj Pecka.

Prodej nacistů není trestný čin

Adolf Hitler byl prý hned vyprodanýAdolf Hitler byl prý hned vyprodaný | 4-leaftoys.com

Prodej figurek neodporuje českým zákonům - trestný čin by to byl tehdy, kdyby figurky byly prodávány s úmyslem propagovat nebo podporovat nacismus. Od toho se ale Pecka distancuje.

Tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus nevidí řešení v zákazu prodeje, ale spíše v důrazu na vzdělání v této oblasti. "Záleží na tom, jak je to prezentováno. Pokud je to představeno v historických souvislostech a není to zneužito k nějakému heroizování těchto postav, nelze k tomu nic namítnout. Když bude mladý člověk náležitě vzdělán v historii druhé světové války a bude vědět, co tito lidé představují, je riziko zneužití menší," řekl Kraus.

A co si myslíte vy? Je v pořádku prodávat nacistické figurky? Řekněte nám to v diskuzi!

radoch02 ( 24. března 2011 19:49 )

Pokud se to prodává ke zdokonalení nějakého válečného modelu,tak proč ne? Viděl jsem spostu válečných modelů s německými vojáky, a tito by tam určitě taky měli své místo.

djaba ( 5. října 2010 22:10 )

Přitomnost neonacistů a jiných extrémistů nám vadí a potíráme je.Nikomu ale nevadí oslavné filmy a dokumenty na Hitlera , Stalina a jiných na ČT 1 a ČT 2 .Teď se tu prodávají figurky největších ostud lidstva a není to protizákonné. Je to urážka všech umučených a padlých za 2. sv. války .

egal ( 29. září 2010 10:32 )

http://www.4-leaftoys.com/4_leaf_toys_002.htm

egal ( 29. září 2010 09:58 )

http://www.militariasouvenir.com/hitler-model.htm

evolucius ( 29. září 2010 09:50 )

To si koupí leda trouba,kterýmu to bude stát na stole se zvednutou rukou,a snadno se pozná že je to vůl,který si hraje s panáčky,a myslí jaký je ilegální čtverák...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud