Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Páreček nosorožců indických v plzeňské ZOO

 Samici se v plzeňské zoo líbí. Už se koupala v bazénu, ale trochu se jí stýská po mamince, která zůstala v Berlíně.
Samici se v plzeňské zoo líbí. Už se koupala v bazénu, ale trochu se jí stýská po mamince, která zůstala v Berlíně.  (Autor: Zbyněk Schnapka)
Autor: zb - 
6. června 2010
05:00

Plzeňská zoo v tomto týdnu zabodovala. Je totiž jedinou zoologickou zahradou v Česku, která se může pochlubit párkem vzácných nosorožců indických. Nejdříve dorazila v úterý z Berlína samička Manjula (2) a v pátek přijel z Nyíregyházy v Maďarsku sameček Beni (6).

Na první sex – a tedy i na prvního potomka – si bude muset párek ale nejméně dva roky počkat. Manjula je totiž moc mladá. „Je to stejné, jako kdybychom nezletilou dívku nabídli zkušenému třicátníkovi,“ s nadsázkou poznamenal ředitel zoo Jiří Trávníček.

Převoz proběhl hladce

Transport 960 kilogramů vážící Manjuly z Berlína proběhl hladce. „Kolem 11. hodiny jsme ji naložili a po osmi hodinách jízdy jsme byli v Plzni,“ řekl Martin Vobruba z plzeňské zoo.

Zato u dvou tun vážícího samce Beniho už to tak jednoduché nebylo. „Nejdříve nechtěl nastoupit do přepravního kontejneru a pak se musel měnit jeřáb, protože ten první nosorožce neuzvedl a málem se převrátil,“ popsal těžkosti s transportem Vobruba.

Indičtí nosorožci patří mezi ohrožené

Nosorožci indičtí jsou na seznamu ohrožených zvířat. Ve volné přírodě je jich kolem dvou tisíc a přežívají jen ve třech národních parcích. Na celém světě je pak v zoologických zahradách jen 150 kusů. Oba nosorožce budou moci lidé v Plzni spatřit na začátku prázdnin, až se otevře nový africký a asijský pavilon.

Úkolem Beniho v plzeňské zoo je udělat Manjule potomka. Na první sex si ale bude muset ještě nejméně dva roky počkat. Samice je moc mladá. Úkolem Beniho v plzeňské zoo je udělat Manjule potomka. Na první sex si ale bude muset ještě nejméně dva roky počkat. Samice je moc mladá. | Zbyněk Schnapka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud