Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Krokodýli v Protivíně: K sexu potřebují publikum!

Autor: hra - 
1. června 2010
07:20

Vzácná podívaná je v těchto dnech k vidění v protivínské krokodýlí zoologické zahradě. Krokodýli bahenní, Leon (42) a Žofka (39), kteří už jsou v důchodovém věku a do zoo přišli dožít, chytili druhou mízu. A pořádnou! Zatímco krokodýli jsou při páření velmi plašší, Leon se Žofkou dovádějí výhradně před návštěvníky.

„Je to mimořádné. Obvykle tato zvířata nechtějí být nikým a ničím rušena,“ shodují se chovatelé. Pro majitele největší krokodýlí zoo v Česku Miroslava Procházku je to překvapení dvojnásobné. Jde totiž o krokodýlí seniory. Žofka se dostala do Čech už v roce 1972. Prošla si zoo v Plzni a Ostravě, než se dostala na jih Čech.

Ještě starší je Leon. „Je mu přes čtyřicet let. Dlouho žil v zoo ve Wroclavi, o páření se nikdy nepokoušel. K nám přišel v prosinci 2008. Byl v karanténě, špatně přijímal potravu. Zlom nastal, když jsme v dubnu dali obě zvířata dohromady,“ řekl Procházka. I když se chovatel bál, že by mohl třímetrový samec samici, která je o 120 cm menší, ublížit, risk vyšel. Obě zvířata v sobě našla mimořádné zalíbení.

„Páří se výhradně před návštěvníky. Přes noc si samice vyleze na suchou plošinu, kde po radovánkách odpočívá. K samci do vody slézá, až když se otevřou dveře pro návštěvníky druhý den ráno,“ dodal světově uznávaný chovatel.

Krokodýl bahenní (Crocodylus palustris)

Patří mezi největší druhy krokodýlů, v přírodě dorůstá 4 až 5 metrů. Jeho domovem je Indie, Bangladéš, Srí Lanka, Pákistán, Nepál, Írán, Indočína. V Evropě je k vidění pouze v dánské a protivínské krokodýlí zoo. Mláďata se živí korýši, hmyzem, malými rybkami. Dospělý jedinec dokáže ulovit i savce velikosti buvola, spokojí se však s podstatně menší kořistí.

djaba ( 2. června 2010 20:56 )

Chudáci zvířátka , při aktu na vás my lidé koukáme a ještě z toho máme mnohdy bžundu.

e.44 ( 1. června 2010 11:17 )

Lepší najít tu pravou třeba i v pozdním věku, než vůbec. Tak proč s tím dělat tajnosti?

Zobrazit celou diskusi