Mám jen půlku těla: Ale žiju!
Myslíte si, že nelze žít jen s půlkou těla? Omyl! Chirugickému týmu nemocnice Na Bulovce se podařila unikátní operace dvou pacientů
Lze žít bez poloviny těla? Jde to! Hemikorporektomie je zákrok, při němž pacientovi odejmou v oblasti pánve spodek těla. Chirurgickému týmu z Fakultní nemocnice Na Bulovce pod vedením Františka Antoše se to úspěšně podařilo! A hned u dvou pacientů. "Do nové životní etapy vstupuje jen s tělem od pasu nahoru, ale je to pacient, který projevuje nezměrnou touhu žít. Bez této vitality by se zřejmě ani jedna z obou operací nezdařila," řekl Blesku Antoš. Na Bulovce operovali i třetího pacienta, jemuž bylo více než 65 let a byl odkázán na dialýzu. "Nefungující ledviny a malá vůle žít negativně ovlivnily pooperační stav. Muž po měsíci zemřel," dodal Antoš. První obdobná operace na světě se uskutečnila v roce 1961 ve Spojených státech a ve světě jich zatím bylo 49. Polovina z nich úspěšných.
Miroslav Holub (35) Na vozíku se ocitl po nehodě na motorce ve svých devatenácti letech. To už byl ženatý a s manželkou vychovávali ročního synka. Po čase se na ochrnuté spodní části těla objevily proleženiny. Výsledkem 32 (!) operací byla amputace končetin. Nepomohl vývod tlustého střeva a močovodů, kvůli pokračujícímu odumírání tkání skončil na umělé plicní ventilaci. Hemikorporektomie byla jedinou šancí. "Přemýšlel jsem o tom asi pět vteřin a kývl," řekl Miroslav. Risknul raději riziko smrti při zákroku, než aby pomalu umíral. Operace se zdařila. Miroslav ale začal příliš brzo cvičit a posilovat. Ne zcela zahojená rána se otevřela a po čase museli lékaři zákrok opakovat a odebrat mu ještě jeden bederní obratel. "Chtěl jsem žít. S rodinou, se synem," říká dnes - a podařilo se mu to. Není sice zaměstnaný, ale pracuje doma na počítači, cvičí a miluje vyjížďky ven. Ve vozíku není usazen v závěsné skořepině, jako jiní, má vodní polštář, který si sám vymyslel.