Ďáblova bible: Uvidíte ji 10 minut!

Ďáblova bible se vrátila do Čech po 358 letech, 8 měsících a 19 dnech
 (Autor: ČTK)
20. září 2007
11:00

Vrátila se do Česka po více než 350 letech. Ďáblova bible je ode dneška k vidění v pražském Klementinu

Největší rukopis světa, legendární Ďáblova bible, zvaná také Codex Gigas. Zatajte dech a máte deset minut na prohlídku! Včera ji Národní knihovna předvedla pár vyvoleným, ode dneška je k vidění pro veřejnost. Zájem o prohlídku vzácné bible je obrovský. Krátce po spuštění internetové rezervace si časové vstupenky zamluvily tři tisícovky zájemců. Největší světový rukopis je vystaven v Klementinu ve speciální trezorové místnosti, kde musí být zachovány stabilní klima a teplota. Do ostře sledované místnosti se dostane za hodinu maximálně 60 lidí. Každý návštěvník se proto může zdržet v blízkosti tohoto skvostu nejdéle deset minut. Výstavy se nemohla dočkat nejen veřejnost, ale i odborníci. Pro literární historiky i odborníky zabývající se světskými i církevními dějinami je to totiž první příležitost seznámit se fyzicky s vzácným rukopisem. Bible pocházející z benediktinského kláštera v Podlažicích u Chrudimi obsahuje 14 textů. Kromě celé bible nebo Kosmovy kroniky české nabízí i stránky se "zaklínadly" k zahánění nemocí nebo vypátrání zloděje. Podle legendy měl knihu za jedinou noc napsat s pomocí ďábla mnich, kající se z hříchu. A z vděčnosti zvěčnil ďáblovu podobiznu v knize.


Ve Švédsku bojovalo šest studentek Ďáblova bible je po 300 letech zase zpět. Sice jen na skok, ale přece. Víte, kdo se o to kromě jiných zasloužil? Šest studentek Filozofické fakulty University Karlovy. Ty vyrazily do Švédska po stopách unikátů z vyloupených sbírek císaře Rudolfa II. Ďáblova bible byla mezi nimi. Česká děvčata ve Švédsku přijal známý historik Peter Eklund. Rozhovor a jeho iniciativa podpořily oficiální jednání českých úřadů o "návrat" rukopisu.
O čem vlastně Ďáblova bible je: * Starý zákon (prvních 118 stran), Nový zákon (strany 253 až 286) * Úvod do fyziologie - Rozpravy o lidském těle a jeho nemocech a Rozpravy o oku * Vyobrazení skoro půlmetrové barevné postavy čerta (strana 290) * Magické zaklínací lékařské formule k zahánění padoucí nemoci, zimnice či k vypátrání zloděje * Kosmova Kronika česká (strany 294 až 304) * Benediktinský kalendář doplněný nekrologem se jmény zemřelých osob (celkem 1635) * Obsahuje záznam tří abeced - hebrejské, řecké a latinské Více o pátrání studentek i historii Kodexu čtěte v Nedělním Blesku!