Armáda robocopů se blíží

Američané připravují supervýstroj pro vojáky: je neprůstřelná, mění barvu a překládá řeči. Vyvinuta má být do roku 2020
Zástupy vojáků v dokonalé superpevné zbroji, od níž se kulky odrážejí, každý se silou čtyř mužů. To není scénář k novému sci-fi filmu. Americká armáda připravuje výstroj a výzbroj pro nové "robocopy" 21. století. Výbava amerického vojska, která se zakládá na principu absolutní ochrany nositele a zlepšení jeho schopností, má spatřit světlo světa do roku 2020. Základem nové výstroje je lehký, ale zároveň nerozbitný exoskeleton, což bude pevný krunýř a svrchní část vojákova tělního štítu. Ta umožní nosit nadměrný náklad bez toho, aby se voják unavil. Navíc bude tvořena inteligentní hmotou, která se zpevní, když bude hrozit náraz kulky. Nátěr exoskeletonu má být schopen měnit kamufláž podle vnějšího prostředí. Následuje helma se zařízením, které bude překládat jazyk vojáka do řeči země, v níž se právě pohybuje. Některé plány sice připomínají sci-fi vybavení bojovníků z hollywoodských blockbusterů Robocop, Vetřelec nebo Predátor, podle vědců však nejsou neuskutečnitelné. Již nyní existují prototypy, o nichž se před pár lety nikomu ani nesnilo. Jak se potvrdilo, nic neurychlí vývoj technologií tak, jako jejich testy v praxi čili ve válce.
Zbraň Plány: Ruční zbraň by měla mít pět hlavní a střílet 15 mm projektily, které automaticky vyhledají cíl, a 4,6 mm projektily pro boj zblízka. Skutečnost: Nové technologie zatím existují jen pro navádění bomb a raket. Pokroky v miniaturizaci však umožní i vznik menších projektilů.
Kamufláž Plány: Povrch exoskeletonu má měnit zabarvení podle okolního prostředí à la chameleon s napodobením neviditelnosti, kterou ve filmu disponoval třeba Predátor. Skutečnost: Plán nového brnění je zatím jen na papíře, vlákna pro jeho výrobu pomocí nanotechnologie se však již testují.
Nadlidská síla Plány: Exoskeleton by měl mít inteligentní klouby, které vojákovým nohám a zádům dodají až čtyřikrát větší sílu. Voják tak bude bez problémů moci unést zátěž o váze až 150 kg na velkou vzdálenost bez ztráty rychlosti. Unese i mnohem větší zbraně, které nyní musejí být připevněny na vozidle. Skutečnost: Pentagon již podobný exoskeleton testuje. Problémem je objemný zdroj energie.
Helma Plány: Ochrana hlavy bude vybavena plynovou maskou, stereoskopickou kamerou s nočním viděním a se strategickými daty projektovanými zevnitř na průzor. Umožní satelitní komunikaci. Hlasové příkazy budou ovládat různé části inteligentní výstroje. Bude obsahovat překladatel do cizích řečí. Skutečnost: Některé systému už fungují v helmách pilotů stíhaček. Překladatel je ve vývoji.
Stavba tělního štítu Plány: Místo těžkého kevlaru bude štít sestaven z látky, která bude obsahovat uhlíkové trubice vyrobené nanotechnologií. Ty budou moci reagovat na blížící se kulku a vyšlou elektrický impulz, který štít zpevní. Skutečnost: Vědci již vyvinuli umělá silová vlákna jen několik mikronů silná a vpravili je do látky. Otázkou zůstává, jak si látka »všimne« blížící se kulky.
Osvědčí se v praxi? Plán: Vznik nové zbroje a nových, technologicky pokročilých zbraní umožní vojenským stratégům lépe využít nově nabytých vojákových schopností i ve složitém terénu. Skutečnost: Odpůrci války varují: Američané svou nezranitelnou armádu musejí nasadit jen tam, kde je jich opravdu zapotřebí. Bohužel o místě nasazení budou rozhodovat jen Spojené státy. Pokud se výzbroje zmocní nepřátelé, můžeme se dočkat apokalypsy.