Nyní porodila dítě

Těžká choroba jí vzala střeva, ale štěstí se na ni přeci jen nakonec usmálo. Manželovi nyní porodila krásnou zdravou holčičku
Dlouhou, strastiplnou cestu ke štěstí má za sebou paní Martina Chrastilová (39) z Prahy. V mládí přišla kvůli nemoci o střeva. Nyní se jí narodila zdravá holčička. Paní Martina tak patří mezi zhruba dvacítku žen v republice, kterým se ročně při podobných obtížích podaří povít druhého potomka. Blesk Martinu sledoval po celou dobu jejího těhotenství. Zdravotní potíže Martiny začaly v době, když jí bylo 18 let. Ostatní holky se staraly o to, co se právě nosí, ale Martina musela řešit otázku, jak přežít. V době, než lékaři zjistili, že příčinou jejích potíží není žádná infekční choroba, jak to zpočátku vypadalo, ale zrádná Crohnova nemoc, byla obrazem podvýživy. "Když jsem se tenkrát vrátila z nemocnice po více než půl roce, byla jsem strašně vyhublá a vyčerpaná. Táta mě musel znovu učit i chodit," vzpomíná paní Martina. Dnes má za sebou celkem 30 zákroků, kdy jí kromě jiného lékaři museli vzít celé tlusté střevo a museli jí udělat trvalý vývod. Pak přišlo první těhotenství a zároveň zklamání. Martinu opustil přítel a ona zůstala s dcerou sama. Pak se ale karta osudu začala pomalu obracet a Martina našla lékaře, kteří jí pomohli nemoc dostat pod kontrolu. Pak se vdala. Přidělená dávka životního štěstí ale asi vyvrcholila v době, když lékaři potvrdili její druhé těhotenství. Tehdy se poprvé svěřila se svým příběhem Blesku. "Sice jsme museli pomocí lékařské vědy trochu obelstít přírodu, ale stálo to za to. Eliška se narodila o měsíc dřív, ale je krásná, podívejte se sami," usmívá se dnes Martina, když už v ruce drží své dvou a půl kilové štěstí jménem Eliška.
Porod jako "unikát" Porod Martiny Chrastilové patří v české medicíně mezi rarity. S podobným onemocněním v republice porodí ročně asi dvacítka žen. S tak vážným zdravotním stavem, při kterém chybí celé tlusté střevo, je pak jednou z mála. "Paní Martina byla asi desátou pacientkou za dva roky s podobnou diagnózou, kterou jsem měl v péči. Byla však první, která měla trvalý vývod," říká porodník z pražských Vinohrad Miloslav Černý. A jaká je péče o takové pacientky? "Ženy s touto diagnózou většinou rodí císařským řezem. Je to proto, že by mohlo dojít k nečekaným komplikacím v břiše. Dříve tato nemoc úplně vylučovala možnost otěhotnění," dodává porodník.
Co je to Crohnova nemoc Jde o poměrně vzácné zánětlivé onemocnění, které postupně napadá celou část trávicí soustavy. Mezi základní příznaky patří zvýšená teplota, krvavé průjmy, nebo naopak vytrvalé zácpy a bolesti břicha. Nemoc propuká nejčastěji kolem třicátého roku života, ale může být diagnostikovaná i u dětí. Co nemoc odstartuje se zatím neví. Od toho se odvíjí i současná možná léčba. Ta se soustřeďuje alespoň na "zakonzervování" nemoci tak, aby se v těle nešířila dál.