Jak na bolest

21. dubna 2005
05:01

S předepisováním opiátů často váhají mnozí lékaři, i když by právě tyto léky pacientům mohly ulevit.

Podle odhadů 8 až 10 procent lidí u nás trpí silnou chronickou bolestí. Přibližně v polovině případů se jedná o bolesti zad, ve čtvrtině o kloubní bolesti a v necelé desetině o bolesti při onkologických onemocněních. Výrazné zlepšení kvality života by mnohým z těchto lidí přinesla léčba opiáty. Té však brání řada předsudků a neznalostí laiků i lékařů. Pacienti se například bojí, že se na nich stanou závislí jako narkomani. S předepisováním opiátů mnohdy váhají i mnozí lékaři, i když by právě tyto léky pacientům ulevily. Trápí-li vás chronické bolesti, obraťte se proto na specializovaná pracoviště. Chronická bolest už je nemocí sama o sobě: provázejí ji deprese, nespavost, úzkost, podrážděnost, sexuální problémy. Člověk ztrácí přátele, zájmy, mnohdy i zaměstnání. "Když selžou jiné terapeutické metody, výrazné zlepšení kvality života by lidem se silnou chronickou bolestí přinesla léčba opiáty," tvrdí anesteziolog Jan Lejčko, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolestí Fakultní nemocnice Plzeň. Podle odhadů odborníků je využití opiátů v České republice ve srovnání se zeměmi západní Evropy nebo Spojenými státy na velmi nízké úrovni. Patříme na 21. místo ve světě. To negativně ovlivňuje život mnoha pacientů a jejich rodin. Hlavní příčinou je strach z opiátů. Podle MUDr. Lejčka je však tento strach vyvolaný především obavami ze vzniku závislosti zbytečný. "Pacient léčený opiáty je závislý podobně jako diabetik na inzulínu nebo kardiak na lécích na srdce. To je zcela jiná situace, než je tomu u narkomana," vysvětluje MUDr. Lejčko. Pacienti léčení opiáty neprožívají euforii ani nutkavou touhu opatřit si návykovou látku. Jejich léčba je kontrolovaná lékařem a může být kdykoli postupným snižováním dávky vysazena. Také obavy z vedlejších účinků využívání opiátů nejsou opodstatněné. "V porovnání s ostatními analgetiky jsou dokonce výrazně bezpečnější," říká MUDr. Lejčko. Nepoškozují například trávicí trakt ani krvetvorbu, nejsou toxické po důležité orgány. Lékaři se často setkávají s obavami pacientů, že předepsání opiátů znamená konečné stadium jejich nemoci. "Může to platit u některých onkologických onemocnění, ale v naprosté většině případů to není pravda," říká onkolog prof. Jiří Vorlíček.


Může se hodit: Pokud vás trápí chronická bolest, obraťte se na centra a ambulance zaměřená právě na ni. Jejich přehled najdete na www.linkaprotibolesti.cz. Můžete také zavolat v pondělí až pátek od 14. - 19. hodin na Linku proti bolesti 224 435 587. Také tam vás odborníci nasměrují na to správné pracoviště.
Slabé opiáty: Kodein, Tramal, Valoron, DHC Continus aj. Silné opiáty: Morphin, MST Continus, Vendal, Oxycontin, náplasti Durogesic, Transtec aj.