Člověk funguje jako barometr!

18. února 2005
05:01

Počasí se mění a člověk trpí. Blesk zjistil, proč někteří lidé mohou předpovídat počasí jako "živý" barometr a co dělat, aby neměla příroda na zdraví takový vliv.

Už zase! Počasí se mění a člověk trpí. Poslední dny nás houpalo jako na houpačce. O víkendu svítilo sluníčko, v půlce týdne nás zasypal sníh a teď? Čeká nás pořádný mráz. Až minus 15 stupňů. Prudké změny teplot a tlaku vzduchu přitom citlivé jedince doslova ničí. Trpí bolestmi hlavy, kloubů, jizev po operacích, ale i pocity stresu a úzkosti. Blesk zjistil, proč někteří z nás mohou předpovídat počasí jako "živý" barometr, a co dělat, aby neměla příroda na zdraví takový vliv. "Od operace před osmi lety můžu předpovídat počasí. Při každé větší změně mě jizva na břiše tři dny předem bolí,“"říká padesátiletá Květa Silná z Liberce. Podobné stesky mnoha lidí, kteří podstoupili operaci nebo jsou třeba jen starší, potvrzuje i přední český lékař a bioklimatolog z Akademie věd Jan Sitar: "Při prudkých změnách počasí a více při poklesu tlaku vzduchu se většinou starší lidé necítí celkově dobře, objevují se u nich bolesti kloubů a jizev." A někteří jsou na tyto změny daleko citlivější. Největší problémy mívají obyvatelé měst. V nich trápí vrtochy počasí celou polovinu lidí. Oproti venkovu, kde se to týká zhruba kolem třiceti procent lidí. "Venkovský člověk je více otužilý než člověk městský, který žije v jakémsi skleníku. V bytě, autě, tramvaji," vysvětluje Sitar. Vlivy počasí na sobě pociťujeme většinou od čtyřiceti let. "Po čtyřicítce není zcela zdravý nikdo. Buď již prodělal nějaké operace, nebo má na sobě jizvy po zranění," říká Sitar. A co je vlastně příčinou? "Pravá podstata není vysledována. Souvisí ale jednak s hladinou některých látek v těle, především endorfinu a serotoninu, které tlumí bolest a působí pozitivně na náladu, a s bioelektrickými vlivy. Při změnách počasí se totiž mění elektrická rovnováha v ovzduší. Člověk se cítí dobře, když je ve vzduchu dost záporných iontů, proto je nám dobře třeba na horách. A při změnách se rovnováha v ovzduší mění a dobrých záporných iontů ubývá," doplňuje Sitar. Co dělat, aby nás příroda při změnách počasí netrestala? "Pomáhá pravidelné otužování a pobyt v přírodě. A v období změn počasí úprava dávek léků, ale tu je třeba vždy konzultovat s lékařem," doporučuje Sitar.


ANKETA: Jak na vás působí změny počasí? Michaela Jílková, moderátorka Změny pociťuji zvláštně díky naší dvouapůlměsíční Marušce. Když se oteplovalo, Maruška celý den nespala a plakala. A jakmile přišla zase studená fronta, reagovala stejně. Miroslav Moravec, herec Prožívám je příšerně. Pokud letí tlak rychle dolů, cítím na sobě únavu, hůř spím. Po velkém skoku v teplotě bývám trošku k nepoužití. Barometr ale nesleduji. Já sám jsem totiž barometrem. Eva Pilarová, zpěvačka Počasí se mnou mává! Ale jen v tom případě, když má pršet a já mám draze udělanou hlavu a musím někam dojít, kde na tom záleží. Jinak sleduji výkyvy, jen když mám jet na zájezd.