Jak rychle letí bacil? 170 km/h!

Po naší republice se začala rozlézat epidemie chřipky. Blesk přináší pár informací o této infekční chorobě a rady, jak se jí ubránit...
To je neuvěřitelné! Chřipkové bacily trhají rekordy v rychlosti! Létají totiž až 170 kilometrů v hodině! Takovou rychlost má třeba orkán nebo sportovní vůz! Proto když do vás chřipkový virus "narazí", způsobí pěknou paseku! Do začátku nemoci pak zbývají už jen hodiny... Epidemie chřipky se nyní začíná pekně rozlézat. Po celé republice již hygienici zachytili ohniska nákazy a nemocnost neustále stoupá. Proto se už také začínají návštěvám zavírat brány nemocnic v nejhůře postižených regionech! Rychlost šíření chřipky je totiž obdivuhodná. Při kýchnutí létají z nemocného viry v neskutečném množství a obrovským "fofrem". "Aerosol, kapénky obsahuje při jednom kýchnutí tisíce virů," potvrzuje Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Chřipkou se ale můžeme nakazit i tím, že ji jednoduše "spolkneme". "Stačí, když se cestující v autobuse vysmrká, strčí kapesník do kapsy a chytí madla. Toho se chytíte a pak si už stačí dát třeba párek v rohlíku," říká lékař Jan Kadleček. Viry chřipky jsou tak malé, že je možné je vidět jen elektronovým mikroskopem. Přesto dokáží člověka pěkně potrápit. A co víc! Chřipka bývá často chybně považována za banální nemoc, která přece neznamená žádné riziko. Opak je ale pravdou! Existují jedinci schopní ji přechodit a přitom úspěšně kýcháním, prskáním a smrkáním nakazit desítky dalších lidí. "Takoví lidé jsou velcí hazardéři. Nejen že ohrožují ostatní, ale riskují především své zdraví. Ročně zemře zbytečně několik mladých lidí na akutní problém se srdcem a pak se ukáže, že právě přechodili chřipku," upozorňuje Kadleček. Miniaturní nepřítel tak nepřináší jenom nemoc, ale i smrt! "A nemusí jít pokaždé o lidi dlouhodobě nemocné a oslabené. Může se jednat o mladého, zdravého sportovce," varuje Kadleček. Podle odborníků nás celorepubliková epidemie zasáhne. "Stále stojíme před epidemií, její rozsah se ale zatím odhadnout nedá," říká Havlíčková.
Kde už je epidemie Nejhorší situace je nyní v libereckém a jihočeském kraji, v Plzni a na Vysočině. Tam již počet nemocných překročil magickou hranici epidemie, tedy dvou tisíc nemocných na 100 tisíc obyvatel. Návštěvy v nemocnicích jsou zatím zakázány v Liberci, Českém Krumlově a hygienici vydali doporučení i v zařízeních na Jihlavsku.
Jak se vyvarovat chřipce? * Myjte si pravidelně ruce mýdlem * Vyhýbejte se přílišnému kontaktu s lidmi * Větrejte, choďte na procházky * Jezte co největší množství čerstvé zeleniny * U grapefruitů žvýkejte i pecičky, osahují přírodní antibiotikum * Nepoužívejte látkové kapesníky
Co o virech určitě nevíte * Jediný vir se může rozmnožit na 16 miliónů kopií během pouhých 24 hodin * Doba od proniknutí viru do těla a rozvoji nemoci je velmi krátká, několik hodin až dva dny * Mráz viru chřipky nevadí. Účinným zabijákem je sluníčko. * Při kýchání se dívejte dopředu, lékaři evidují pacienty, u kterých došlo při kýchnutí s pootočenou hlavou k výhřezu meziobratlové ploténky. Při silném kýchnutí si můžete dokonce zlomit žebro. * V roce 1919 se mohli obyvatelé Spojených států dostat do vězení za to, že se nachladili. Kýchání bylo považováno za trestný čin, protože v předchozích letech si chřipková epidemie vyžádala na celém světě 24 miliónů životů.