Počítačová myš slaví 40. narozeniny!

Autor: ČTK, šim - 
7. prosince 2008
11:23

Počítačová myš slaví čtyřicáté narozeniny. V porovnání s dnešními futuristicky vydesignovanými myšmi působí její prototyp takřka prehistoricky.

První myš představil světu její vynálezce Douglas Engelbart před rovnými čtyřiceti lety. Co možná nevíte, první kousek byl vyroben ze dřeva!

Prezentace, která se uskutečnila v San Francisku 9. prosince 1968, vstoupila do historie výpočetní techniky pod přezdívkou "matka všech ukázek". Pracovník Stanfordova výzkumného institutu Doug Engelbart na ní skupině počítačových vědců prakticky předvedl několik nápadů, na nichž se svými kolegy pracoval. Mimo jiné hypertext, práce v oknech či základy e-mailu a telekonference.

 

Douglas C. Engelbart je otcem první - dřevěné - myšky Douglas C. Engelbart je otcem první - dřevěné - myšky | Wikipedia.org

A pak tu byl ještě jeden podivuhodný vynález: malá krabička, jejíž pomocí bylo možné po obrazovce posunovat "brouka", jak se tehdy říkalo kurzoru.

Babička myš z roku 1967. Pantentována byla až o tři roky později. Babička myš z roku 1967. Pantentována byla až o tři roky později. | Wikipedia.org


Dřevěná krabička, kolečka a drátky...
První počítačová myš se svým dnešním kolegyním příliš nepodobala. Měla tvar kvádříku vyrobeného ze dřeva a disponovala jediným tlačítkem. Ve spodní části krabičky byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela. Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran. Snímače měnily otáčení koleček na elektrické impulzy, z jejichž vzájemného poměru dokázal software vypočítat směr, jímž se myš pohybovala, i vzdálenost, kterou při tom urazila.

Takhle vypadala myš v roce 1974 Takhle vypadala myš v roce 1974 | Wikipedia.org

Za 'myš' může ocásek...
Zařízení, které si jeho vynálezce nechal v roce 1967 patentovat pod názvem "indikátor X-Y polohy pro zobrazovací systémy", si Engelbartovi kolegové překřtili na myš. Mohl za to kablík vycházející ze zadní části, který celému zařízení propůjčoval vzhled hlodavce s dlouhým ocáskem. V roce 1972 byla kolečka nahrazena praktičtější kuličkou.

Funkční princip kuličkové myši Funkční princip kuličkové myši | Wikipedia.org

Myška Apple přinesla své ovoce
Jako první začala myš ke svým počítačům dodávat firma Xerox. Zlatou éru počítačových myší však odstartovala až přibližně v polovině osmdesátých let společnost Apple se svými počítači Macintosh. O invazi počítačových hlodavců na IBM PC kompatibilní počítače se pak postaral operační systém Windows.

 

O skutečný myší boom se postarala značka Apple O skutečný myší boom se postarala značka Apple | Wikipedia.org


Ani poté, co se myš stala běžnou záležitostí, neustal její vývoj. Původně nevzhledné hranaté zařízení se zakulatilo, aby lépe padlo do ruky a prostřední klávesu vytlačilo u třítlačítkových myší scrollovací kolečko, usnadňující vertikální pohyb po stránce. Moderní myši také ztratily svůj typický "ocásek" a s počítačem komunikují bezdrátově.

Bezdrátová myš s pěti tlačítky Bezdrátová myš s pěti tlačítky | Wikipedia.org


Místo kuliček optika
Změnami však neprošel pouze vzhled, ale i princip fungování myší. Kuličkovou variantu, náchylnou na zanášení prachem a nečistotami, nahradily v devadesátých letech myši optické. Ty mají na své spodní straně umístěnu kamerku, která sleduje směr, jímž pod myší ubíhá textura podkladu. První generace těchto zařízení potřebovala ke svému fungování speciální podložku s natištěnou mřížkou, dnešní optické myši se už spokojí s libovolným podkladem s výjimkou lesklých a průhledných povrchů.

Myš firmy Apple ve 21. století Myš firmy Apple ve 21. století | Wikipedia.org