Počet úmrtí Čechů v zahraničí opět stoupl

Ilustrační foto - Dubrovník
Autor: ČTK - 
30. srpna 2008
11:14

Počet Čechů, kteří zemřeli v cizině během hlavní turistické sezony, výrazně stoupl: v červenci evidovalo ministerstvo zahraničí 54 úmrtí, nyní již 71.

Primát v počtu úmrtí drží s číslem 19 tradičně Chorvatsko, které je nejoblíbenější destinací Čechů. Následuje Slovensko, kde zahynulo 12 Čechů. V Německu zemřeli čtyři čeští občané, stejně tolik v Itálii.

Ministerstvo zahraničí poskytlo údaje od poloviny června. Mezi časté příčiny úmrtí patří podle české diplomacie utonutí, infarkty, dopravní kolize, pády, nehody v horách a sebevraždy.

Naposledy například v Chorvatsku zemřeli tři potápěči. Dva muže policie našla utopené v moři u letoviska Podgora, další zahynul u ostrova Pag. Tragicky skončila rovněž havárie auta, která na chorvatské dálnici ukončila život tří Čechů.

Úmrtími turistů se zabývají čeští konzulové, kteří pracují na zastupitelských úřadech. Pomáhají občanům v nouzi, pokud se na ně postižení obrátí. Lidé se mohou při svých cestách setkat s problémy, jako jsou zranění, nemoci, okradení či ztráta cestovních dokladů.

Čechy ovšem nepotkává za hranicemi jen neštěstí nebo smůla, dostávají se také do křížku ze zákonem. Mezi aktuální patří případ dvou entomologů, kteří byli zadrženi v Indii kvůli tomu, že u sebe údajně měli nepovolené druhy brouků. Rozhodnutí soudu se čeká v příštích dnech.

Více si o případu přečtěte zde.


Přehled zemí, v nichž v letní sezoně umírali čeští občané:

Země Počet úmrtí
Chorvatsko 19
Slovensko 12
Německo 4
Itálie 4
Maďarsko 3
Rumunsko 3
USA 3
Rakousko 2
Švýcarsko 2
Bulharsko 2
Turecko 2
Irsko 2
Indie 1
Kanada 1
Mexiko 1
Velká Británie 1
Polsko 1
Ukrajina 1
Vietnam 1
Belgie 1
Tunis 1
Egypt 1
Maroko 1
Francie 1
Španělsko 1

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud