Chorvatsko hlásí: Další tři mrtví Češi!

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
1. srpna 2008
14:07

Letní dovolené v zahraničí se staly osudné již pro 59 českých občanů. V pátek totiž chorvatský deník Slobodan Dalmacii informoval o dalších třech mrtvých!

Na dálnici v Chorvatsku v pátek zahynuli tři Češi a čtvrtý skončil s vážnými zraněními v nemocnici. Informoval o tom na svých internetových stránkách chorvatský deník Slobodnaja Dalmacia.

Minulý rok české ministerstvo zahraničí evidovalo 52 úmrtí v půlce srpna a 100 za celou hlavní turistickou sezonu. Nejvíc lidí, 13, zahynulo v Chorvatsku, které je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů. Následuje Slovensko s deseti případy, Německo a Itálie (po čtyřech) a další, vesměs evropské země.

Ministerstvo zahraničí poskytlo údaje v rozmezí od 15. června do 28. července. Uvedlo, že úmrtí patří k nejčastějším případům, kterými se zabývají čeští konzulové. Česká diplomacie každoročně upozorňuje na to, aby turisté nepřepínali své síly u moře, na horách i při řízení auta.

Mrtvý horolezec
V tomto měsíci přišel o život například český třiatřicetiletý horolezec při výstupu na Matterhorn na jihu Švýcarska. Byl nalezen mrtvý ve žlebu ve výšce 3250 metrů. Dva Češi zemřeli při dopravní nehodě na jihozápadě Maďarska a jedna Češka nepřežila kolizi autobusu na východě Slovenska.

46 lidí v nemocnicích, čtyři pohřešovaní
Konzulové dále řeší především zranění, nemoci a s tím spojené potíže. V letošní letní sezóně ministerstvo dosud eviduje 46 hospitalizací českých občanů. Diplomaté také evidují čtyři pohřešované Čechy. Například už v červnu se ztratili dva Češi v Chorvatsku.

Pomáhají na konzulátech
Pracovníci velvyslanectví a konzulátů asistují Čechům v nouzi v případě, že se na ně postižení obrátí. Konzulové tak nevědí o všech trablech, které Čechy na cestách potkávají. Nejvíce konzulárních případů mají podle ministerstva zastupitelské úřady v Chorvatsku, na Slovensku, v Bulharsku, Francii, Německu, Rakousku a Itálii. Konzulové pomáhají mimo jiné s obstaráváním náhradních cestovních dokladů za ztracené. Mohou také poskytnout pomoc v případě zadržení policií nebo při problémech zajistí peníze.

Potíže se zákonem
Češi nemají v zahraničí jen nehody, dostávají se také do křížku ze zákonem. Jako složitý vnímá ministerstvo zahraničí například případ dvou entomologů, kteří byli v Indii obviněni z nedovoleného sběru hmyzu a poté zadrženi. Na kauci byli propuštěni na svobodu za podmínky, že se budou se dvakrát týdně hlásit u indického vyšetřovatele. Nyní čekají na soud a hrozí jim až sedm let vězení. "Pomoc těmto občanům byla po dobu jejich držení ve vazbě komplikována dlouhodobou stávkou indických justičních orgánů," zmínilo ministerstvo zahraničí.

Přehled zemí, v nichž v letní turistické sezoně umírali Češi:
(období od 15. června do 28. července)
Chorvatsko 13
Slovensko 10
Německo 4
Itálie 4
Maďarsko 3
Rumunsko 3
Rakousko 2
Švýcarsko 2
Indie 1
Turecko 1
Kanada 1
Mexiko 1
Velká Británie 1
Irsko 1
Bulharsko 1
Polsko 1
Ukrajina 1
Vietnam 1
Belgie 1
Tunis 1
Egypt 1
Maroko 1
Francie 1
CELKEM 56

(Jedete na dovolenou autem? Blesk radí, na co si dát pozor. Čtěte zde!)

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud