Zadržení Češi v Indii trvají na své nevině

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
17. července 2008
18:28

Čeští entomologové zadržení v severovýchodní Indii kvůli nepovolenému sběru hmyzu trvají na své nevině a věří, že budou osvobozeni.

Uvedli to v prohlášení během čtvrtečního telefonického rozhovoru se členem České entomologické společnosti Vladislavem Malým. Sdělili také, že jim dnes bylo oznámeno, že soud bude v pondělí 21. července fungovat, přestože justiční úředníci stávkují.

Dvaapadesátiletý Emil Kučera a jednapadesátiletý Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd byli zadrženi 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu ve svazovém státě Bangla, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Od té doby jsou ve vazbě v Dárdžilingu a jejich případ komplikuje stávka místních justičních zaměstnanců.

Čechům hrozí podle indických zákonů dva roky až sedm let vězení. V indickém tisku se dokonce nedávno objevily spekulace, že indické úřady Čechy podezřívají z příslušnosti k mezinárodní síti překupníků se vzácnými živočichy.

Kučera v prohlášení uvedl, že jsou obviněni z toho, že vstoupili bez povolení do národního parku Singalila a sbírali přírodniny na jeho území. "Prohlašujeme, že jsme v národním parku Singalila nebyli. Je nám dobře známo, že je od 15. června pro veřejnost uzavřen. Vždy jsme se pohybovali po cestách běžně užívaných místními obyvateli a hojně také turisty," uvedl entomolog.

Oba muži chytili 200 kusů můr, brouků a jiného hmyzu, ale většinou podle Kučery na turistické ubytovně uprostřed vesnice. Exempláře chtěli použít ke studiu. "Nakolik naše znalosti sahají, sebrané materiály nejsou chráněnými druhy," zdůraznil Kučera. Připomněl také, že nikde v širokém okolí nebyla jediná tabule, která by upozornila na blízkost národního parku.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud