Tajný život Radovana Karadžiče

Radovan Karadžić - změna je život...
Autor: ČTK - 
23. července 2008
16:50

Hledaný válečný zločinec, který s image mírumilovného starozákonního mudrce brázdí ulice Bělehradu a veřejně přednáší o technikách meditace?

Radovan Karadžić jako léčitel, který radí pacientům, jak se vypořádat s cukrovkou a impotencí? Ještě před dvěma dny by většina Srbů takové zprávy vnímala jen jako dobrý vtip, teď se ale staly realitou. Podrobnosti o tajném životě uprchlíka Karadžiče, který žil nepoznán uprostřed metropole pod identitou lékaře alternativní medicíny Dragana Dabiče, podle světových médií šokovaly a stále znovu šokují Srbsko i celý svět.

Pohublého Karadžiče s dlouhými vousy a vlasy a velkými brýlemi zatkla srbská policie v pondělí. Nyní muž obviněný z válečných zločinů včetně genocidy čeká na převoz k mezinárodnímu tribunálu v Haagu ve vězeňské cele. Na svůj tajný život a přesvědčivou novou identitu, kterou neprohlédl nikdo ze sousedů, spolupracovníků ani pacientů, už může jen vzpomínat.
Úctyhodný starší muž, který se po ulicích pohyboval v tmavém hábitu a oblíbeném světlém klobouku, nežil nijak uzavřeným životem, napsala agentura APA. Říkal si Dragan Dabić a rozdával navštívenky s "uměleckým pseudonymem" D D David. Pravidelně spolupracoval s časopisem Zdrav život (Zdravý život), kam psal články o tělesných energiích, meditačních technikách a způsobech alternativní léčby. Provozoval dokonce vlastní internetovou stránku www.psy-help-energy.com, komunikoval pomocí mobilního telefonu i emailu.

Zoran Pavlović, ředitel firmy, která Dabičovy internetové stránky provozovala, se s "doktorem" v poslední době setkal nejméně třicetkrát. "Když jsem v televizi viděl, že Dragan Dabić byl vlastně Radovan Karadžić, a když jsem viděl tu fotografii, úplně jsem ztuhl. Nikdy by mě nenapadlo, že muž, se kterým jsem tak často sedával a mluvil o alternativní medicíně, sportu a někdy i o politice, je ve skutečnosti Karadžić," řekl bělehradskému deníku Blic Pavlović. "Je to přátelský a výmluvný člověk, vždycky jsem o něm měl dobré mínění," dodal.

I když tvář a hlas Radovana Karadžiče většina lidí, s nimiž dlouhovousý mudrc přišel do styku, důvěrně znala, nikdo z nich nepojal ani nejmenší podezření. V jeho vyjadřování prý nebyla slyšet ani stopa černohorského nebo bosenského přízvuku, který dříve byl pro projevy bývalého bosenskosrbského předáka typický, svěřila se například spolupracovnice časopisu Zdrav život, která s "doktorem" v minulých měsících byla často ve styku.

Dabić se často procházel venku, obvykle ho lidé vídali poblíž pravoslavného kostela, ale i na chodnících hlavní bělehradské obchodní tepny Terazije. Prakticky štamgastem se stal v kavárně Luda kuča, která byla poblíž jeho bytu na panelovém sídlišti v Novém Bělehradě. Jeho majitelka, Černohorka Misko Kovijaničová, přitom stěny svého podniku už před lety vyzdobila i fotografiemi hledaných uprchlíků, a tak v kavárně visel mimo jiné i Karadžičův portrét.

Doktor Dabić dbal i na to, aby se jeho příznivci dozvěděli o jeho životě nějaké romantické podrobnosti. Například o "lásce jeho života", mladé krásné ženě Mile, která ho oddaně doprovázela na jeho vystoupení po celém Srbsku. Zároveň však tvrdil, že jeho bývalá manželka a děti žijí ve Spojených státech. V bytě si dokonce vystavil fotografie čtyř chlapců v žlutých tričkách basketbalového klubu Los Angeles Lakers a tvrdil o nich, že to jsou jeho vnuci.

Dabić, lékař bez diplomu, který neměl o klienty vůbec nouzi, už dál léčit nebude. Nyní ho čeká výlet do nizozemského Scheveningenu, kde stojí věznice pro obviněné Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Paradoxně právě tam ho na výlet lákal jeho internetový správce. "Scheveningen je fantastické místo se spoustou restaurací a kasin. To musíte bezpodmínečně vidět," řekl Pavlović svému zákazníkovi Dabičovi během jedné z četných schůzek. A "doktor" ho, zdá se, poslechne.

 

Jiní váleční zločinci jsou ještě stále na svobodě. Více zde.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud