Bitva o Tripolis: Pevnost dobyta, Kaddáfí ale zmizel
Libyjští rebelové se dobyli pevnost Muammara Kaddáfího al-Azízíja, svrženého vůdce v ní ale nenašli. "Takticky jsem se stáhl, bojujte dál proti zrádcům. Jsou jen dvě cesty - vítězství nebo smrt," vyslal své poselství věrným diktátor Kaddáfí. Kde nyní ale je? Rebelové jsou přesvědčeni, že z města uprchl.
„Jsem živý a zdravý, jsem v Tripolisu a nemám v plánu opustit Libyi. Nevěřte lživým informacím západních médií,“ citovala agentura Interfax Kaddáfího.
Povstalci shromáždili své síly před Kaddáfího pevností Báb al-Azízíja a vyzývali k rozhodující bitvě. Chtěli dostat Kaddáfího. Nad jeho pevností přelétávala letadla NATO.
Podle televize Al-Džazíra NATO začalo pálit. Byl vidět dým. "Kde je Kaddáfí? Jestli to někdo ví, ať nám dá vědět. My to nevíme," pronesl plukovník NATO Roland Lavoie.
Kaddáfího komplex v Tripolisu s podzemními bunkry:
Rebelové, kterým se podařilo dostat do pevnosti, oslavovali průnik do pevnosti palbou do vzduchu. Kaddáfího stoupenci se pokoušeli pevnost bránit.
Situace ve městě je nadále vyhrocená. Lékaři v Tripolisu bijí na poplach. "Nemocnice jsou přeplněné, docházejí léky, časté jsou výpadky proudu, dochází palivo do sanitek," řekl oordinátor humanitární pomoci Jonathan Whittal z organizace Lékaři bez hranic. Rebelové mají většinu nemocnic pod kontrolou. Obsadili také letiště.
Zatímco v pondělí se rebelové radovali z úspěchu - z 95 % obsazené město a zajatí tři synové Kaddáfího - dnes je tomu jinak. Syn Sajf Islám (39) je na svobodě. Obklopen svými příznivci se objevil v Tripolisu. Na otázku novinářů, zda je jeho otec v pořádku, odpověděl: "Samozřejmě. Je na bezpečném místě." Světové mocnosti a rebelové začínají licitovat o budoucím rozdělení ropy.
Západ už slaví
Západ oslavuje vítězství rebelů, jejichž prozatímní národní radu si už mnoho států pospíšilo uznat jako zákonnou vládu země. Ve hře jsou podle analytiků lukrativní kontrakty na těžbu libyjské ropy. OSN, Evropská unie a hlavní západní mocnosti vyzvaly Kaddáfího, aby zastavil veškerý odpor a varovaly před dalšími násilnostmi.
Co bude s ropou?
Podle prezidenta USA Baracka Obamy je situace v zemi nestabilní a nejistá, i když je zřejmé, že Kaddáfího čas vypršel. Spojené státy podle Obamy chtějí být Libyi přítelem a partnerem. Kroky budoucí vlády musejí být podle Obamy "mírové, vstřícné a spravedlivé".
Vůdci povstalců se během tohoto týdne rozjedou do evropských metropolí, aby dojednali pomoc při obtížném přechodném období. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na tento týden hodlá svolat mezinárodní summit o situaci v Libyi za účasti státníků z Africké unie, Ligy arabských států, EU a dalších zemí.
V Istanbulu se podle americké ministryně zahraničí Hillary Clinton ve čtvrtek uskuteční schůzka libyjské kontaktní skupiny, která sdružuje diplomaty z evropských a arabských států. Vůdci povstalců dnes dali najevo, že v budoucím jednání o ekonomické spolupráci budou brát ohled na míru podpory, kterou jednotlivé země za občanské války poskytovaly rebelům. Ohroženy tak podle analytiků mohou být zájmy ropných společností Ruska a Číny, jejichž vlády s podporou lidového povstání váhaly. Právě soutěž o lukrativní kontrakty může být podle agentury Reuters skutečným testem jednoty nezkušených povstaleckých vůdců.
zvláště když/ snad z lásky?/ neproběhne po "revoluci" žádná očista a s těmi nejlepšími se spolupracuje.Nevadí špinavé peníze..... Tady u nás vidíme,jak to šlo dál a v jakém stadiu už jsme.