Obyvatelé z okolí Fukušimy se nebudou moct vrátit domů desítky let

Desítky let zřejmě zůstane nepřístupná rozsáhlá oblast kolem jaderné elektrárny Fukušima, kterou 11. března poničilo katastrofální zemětřesení a tsunami. Japonská vláda v pondělí vůbec poprvé připustila, že lidé, kteří byli z tohoto území na severovýchodě země evakuováni, se kvůli vysoké radioaktivitě nebudou moci desítky let vrátit do svých domovů.
"Nemůžeme vyloučit možnost, že do některých míst se obyvatelé nebudou moci vrátit dlouhodobě, možná několik desetiletí. Velmi nás to mrzí," prohlásil mluvčí japonské vlády Jukio Edano na pondělní tiskové konferenci.
V důsledku tsunami tehdy selhalo v elektrárně chlazení reaktorů. Došlo k několika výbuchům a požárům a do okolí uniklo velké množství radiace. V současné době zůstává uzavřený prostor do vzdálenosti 20 kilometrů kolem elektrárny, který obývalo přes 85 000 lidí. Podle japonských médií by i po stabilizaci jaderného zařízení měl zůstat nepřístupný minimálně tříkilometrový okruh kolem elektrárny, kde na některých místech přetrvává velmi vysoké zamoření radiací.
Premiér se osobně omluví
Japonská vláda sdělila, že v řadě bodů nacházejících se do 20 kilometrů od elektrárny byla zjištěna úroveň kontaminace přesahující 500krát bezpečnostní limity. To je třeba případ města Okuma, kde by byli občané nyní vystaveni radiaci rovnající se 508 milisievertům ročně, což více než 500krát překračuje limit. Měření bylo celkově provedeno v 50 lokalitách v dvacetikilometrovém okruhu kolem elektrárny, přičemž radioaktivita v polovině z nich překročila více než 20krát bezpečné hodnoty.
Kabinet údajně již chystá různá opatření na podporu evakuovaných. Chce mimo jiné odkoupit nebo si pronajmout pozemky na neobyvatelném území a hodlá také zajistit postiženým kvalitní bydlení místo prefabrikovaných provizorních domků, které jsou pro ně v současné době stavěny. Japonský premiér Naoto Kan plánuje v sobotu zasažený region navštívit, aby se evakuovaným osobně omluvil.
Elektrárna Fukušima byla zpackaná, hlavní havarii způsobilo zemětřesení, reklamace na nekvalitní vybavení byla několikrát zveřejněná, ale marně.. Rovněž likvidace havarie byla prováděna diletantsky, kdy vláda vůbec nezásahla a vše nechala na soukromé firmě a na pár obětovaných pracovnících v gumovkách ...