
Fukušima je stejně nebezpečná jako Černobyl
Japonská vláda i provozovatel jaderné elektrárny Fukušima 1, společnost Tepco, dlouho ujišťovali, že radioaktivní únik ze zařízení nebude nebezpečný jako exploze elektrárny v Černobylu. Nejhorší scénář se však vyplnil. Závažnost fukušimské tragédie donutila komisi zvýšit pátý stupeň havárie na sedmý stupeň. Stalo se tak teprve podruhé v historii lidstva. Tento stupeň totiž dosud patřil jen Černobylu!
Únik radioaktivních částic z poškozených reaktorů v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 je desetinou množství, které bylo v roce 1986 zaznamenáno po explozi jaderné elektrárny v Černobylu. Japonská komise odhadla, že v jisté fázi dosahoval objem radioaktivního jodu 131 unikajícího z fukušimských reaktorů hodnoty 10.000 terabecquerelů (jednotka zdroje radioaktivního záření) za hodinu, a to po dobu několika hodin. To jí vedlo ke zvýšení pátého stupně na sedmý.
Technici elektrárny Fukušima 1 včera objevili u čtvrtého reaktoru menší požár. Příčiny náhlého vzplanutí nebyly zjištěny a oheň byl brzy uhašen, aniž způsobil nějaké škody. Podle expertů není jasné, zda požár souvisí se dvěma poměrně silnými zemětřeseními, které včera ráno a odpoledne místního času postihly Tokio a jeho okolí. Podle japonských seizmologů dosahovalo první zemětřesení síly 6,3 stupně Richterovy stupnice, podle americké geologické služby USGS to bylo 6,6 stupně. Varování před tsunami nebylo vydáno.
Co je INES? | |
|
|
Tři nejhorší jaderné havárie
Černobyl, SSSR/Ukrajina, 26. dubna 1986, stupeň 7
Havárie a následný výbuch jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Údaje o celkovém počtu lidí, kteří v souvislosti s případem onemocněli a zemřeli, se liší. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí umřelo přes 125 tisíc lidí, naproti tomu zpráva Černobylského fóra z roku 2005 hovoří asi o 4000 obětech.
Fukušima 1, Japonsko, 11. března 2011, stupeň 7
Zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály vyvolalo desetimetrovou vlnu tsunami, jež poškodila chladící systémy tří jaderných elektráren, nejhorší situace vznikla ve Fukušimě 1. Došlo k úniku radiace. Přehřívající se palivové tyče a vyhořelé palivo v reaktorech technici chladili mořskou vodou, čímž se ale zvýšil objem kontaminované vody. Ta posléze u reaktoru číslo dva několik dní unikala do moře prasklinou, která vznikla při jedné z chemických explozí, 6. dubna se ji podařilo ucpat.
Kyštym , SSSR, 29. září 1957, stupeň 6
Ve zpracovatelském závodě Majak poblíž města Ozersk vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem. Příčinou exploze byla porucha na chladícím zařízení. Únik radioaktivity do ovzduší kontaminoval plochu více než 1000 kilometrů čtverečních a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla dlouho utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii až v roce 1989.
Může někdo říct, zda nadále vyrábí závod Žitomir nedaleko Černobylu oblíbenou Ruskou zmrzlinu a nadále ji distribuuje do obchodních řetězců - a za druhé: je nadále Ukrajina obilnicí Evropy a vozí se k nám obilí odtud na naše pečivo? Když naši zemědělci musejí svoji úrodu likvidovat???? Může na to někdo odpovědět?????? Děkujeme moc.