Smrtící bakterie EHEC: Antibiotika zabírají!

Autor: evak, ČTK - 
5. 6. 2011
12:10

Ve starém městě Lübecku ve Šlesvicku-Holštýnsku obědvalo 13. května 17 lidí. Ti byli následně hospitalizováni s krvácivým průjmem a střevními potížemi. Tato skupina by mohla dát odpověď německým vědcům, kteří se zatím jen marně snaží zjistit původ bakterie. Lékaři navíc navzdory doporučení Světové zdravotnické organize proti nákaze nasadili antibiotika a slaví úspěch!

V restauraci "Kartoffelkeller" 13. května jedlo 17 lidí, kteří se pak nakazili bakterií EHEC. Mezi nimi byla i žena, která již nemoci podlehla. Provozovatel restaurace Joachim Berger řekl, že ten den podával hostům steaky se salátem. Připustil možnost, že dodaná zelenina mohla být kontaminovaná.

"Dosud jsme měli jen nejasné stopy kde, kdy a co infikovaní jedli. Zde jsme poprvé našli společnou věc," uvedl hygienik Werner Solbach. Vědci budou vědět více v pondělí, kdy budou známy výsledky testů.

Antibiotika pomáhají

Proti šířící se střevní nákaze začali němečtí lékaři navzdory doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) i německého ministerstva zdravotnictví nasazovat antibiotika nebo různé protilátky. A podle dostupných zpráv se jim daří pacienty léčit.

Zdravotníky k jejich postupu přimělo zjištění, že jiné tradiční a doporučované prostředky prostě ke zlepšení stavu pacientů postižených vysoce agresivním kmenem bakterie E.coli nevedou.Podle odborníka na gastroenterologii a infekční onemocnění Hanse-Jörga Eppleho z berlínské nemocnice Benjamina Franklina se sice antibiotika pacientům s bakterií E.coli zpravidla nepodávají, ale někteří experti se snaží využívat specifických druhů tohoto léku. "Je to dost neobvyklé a my k tomu nemáme dostatek údajů. Existují ale náznaky, že některé druhy antibiotik mohou pomáhat," přiznal Epple.

WHO před používáním antibiotik varuje. Ani podle německého ministra zdravotnictví Daniela Bahra není rozumné používat antibiotika kvůli riziku nárůstu toxinů produkovaných bakterií E.coli, což prý může těžce poškodit organismus.

V Česku zatím jeden případ

Smrtící průjmové onemocnění způsobuje mutace bakterie Escherichia coli (EHEC). V Německu již nemoci podlehlo 19 lidí a přes 2000 se jí nakazilo. Německo ovšem není jediná země, kde se onemocnění objevilo. Postiženo bylo již 12 států, mezi nimi i Česká republika zatím s jedním případem nakažené. Jak píše server tn.cz, jednalo se o americkou turistku, která byla hospitalizována v nemocnici Na Bulovce s krvácivým průjmem.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

znojmacka ( 6. června 2011 14:34 )

idependence- taky jsem žila (asi) v bludu, že ATB jsou výhradně na viry..

qw.s321 ( 5. června 2011 21:16 )

Kdyby nesídlily ve stolici, pak by se nešířily, co je ve střevech musí ven a najít nového hostitele, toť celý princip koloběhu.

qw.s321 ( 5. června 2011 21:11 )

E.coli je je k ATB velmi citlivá, problém je, že při této formě dochází k rozsáhlému poškození střevní sliznice a snadnému prostupu bakteriálního toxínu do krve, i proto možná trvalo tak dlouho než použili ATB, s rozkladem bakterií by vzniklo velké množství toxínu a hrozila sepse. Snad to tak bude, jinak se E.coli léčí ATB dost běžně.

independence ( 5. června 2011 18:12 )

tady to mělo být není to druh virusu ale bakterie na bakterie antibiotika a na virus antivirotika pak někomu řikej že je amatér

waserman ( 5. června 2011 17:37 )

Mě zas fascinuje tahle věta: "Lékaři navíc navzdory doporučení Světové zdravotnické organize proti nákaze nasadili antibiotika a slaví úspěch!" Spíš mě to přijde tak, že zas nějaká firma měla hodně nějakého léku a potřebovala se ho zbavit, jako třeba aféra s prasečí chřipkou, kdy všichni nakoupili vakcíny a třeba u nás skončili ve spalovně. Jenže Němci nejsou trubky a použily dostupné metody a zatím nás ušetřili nákupu "jediné funkční" vakcíny, co funguje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa