Smrtící bakterie EHEC: Antibiotika zabírají!
Ve starém městě Lübecku ve Šlesvicku-Holštýnsku obědvalo 13. května 17 lidí. Ti byli následně hospitalizováni s krvácivým průjmem a střevními potížemi. Tato skupina by mohla dát odpověď německým vědcům, kteří se zatím jen marně snaží zjistit původ bakterie. Lékaři navíc navzdory doporučení Světové zdravotnické organize proti nákaze nasadili antibiotika a slaví úspěch!
V restauraci "Kartoffelkeller" 13. května jedlo 17 lidí, kteří se pak nakazili bakterií EHEC. Mezi nimi byla i žena, která již nemoci podlehla. Provozovatel restaurace Joachim Berger řekl, že ten den podával hostům steaky se salátem. Připustil možnost, že dodaná zelenina mohla být kontaminovaná.
"Dosud jsme měli jen nejasné stopy kde, kdy a co infikovaní jedli. Zde jsme poprvé našli společnou věc," uvedl hygienik Werner Solbach. Vědci budou vědět více v pondělí, kdy budou známy výsledky testů.
Antibiotika pomáhají
Proti šířící se střevní nákaze začali němečtí lékaři navzdory doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) i německého ministerstva zdravotnictví nasazovat antibiotika nebo různé protilátky. A podle dostupných zpráv se jim daří pacienty léčit.
Zdravotníky k jejich postupu přimělo zjištění, že jiné tradiční a doporučované prostředky prostě ke zlepšení stavu pacientů postižených vysoce agresivním kmenem bakterie E.coli nevedou.
Podle odborníka na gastroenterologii a infekční onemocnění Hanse-Jörga Eppleho z berlínské nemocnice Benjamina Franklina se sice antibiotika pacientům s bakterií E.coli zpravidla nepodávají, ale někteří experti se snaží využívat specifických druhů tohoto léku. "Je to dost neobvyklé a my k tomu nemáme dostatek údajů. Existují ale náznaky, že některé druhy antibiotik mohou pomáhat," přiznal Epple.
WHO před používáním antibiotik varuje. Ani podle německého ministra zdravotnictví Daniela Bahra není rozumné používat antibiotika kvůli riziku nárůstu toxinů produkovaných bakterií E.coli, což prý může těžce poškodit organismus.
V Česku zatím jeden případ
Smrtící průjmové onemocnění způsobuje mutace bakterie Escherichia coli (EHEC). V Německu již nemoci podlehlo 19 lidí a přes 2000 se jí nakazilo. Německo ovšem není jediná země, kde se onemocnění objevilo. Postiženo bylo již 12 států, mezi nimi i Česká republika zatím s jedním případem nakažené. Jak píše server tn.cz, jednalo se o americkou turistku, která byla hospitalizována v nemocnici Na Bulovce s krvácivým průjmem.
idependence- taky jsem žila (asi) v bludu, že ATB jsou výhradně na viry..