Už čtyři podezření na nákazu EHEC v Česku

V ČR jsou již 4 podezření na onemocnění EHEC  (Autor: EPA)
Autor: jip, ida - 
1. června 2011
14:38

Počet pacientů s podezřením na nákazu bakterií EHEC v České republice se vyhoupl na čtyři. Prokázán byl zatím u jediné pacientky, která do Česka přijela jako americká turistka. Cílem její cesty bylo i Německo, kde pobývala v době, kdy tam nákaza propukla. Okurková aféra ale začíná mít i politické rozměry. Španělsko možná bude žádat odškodnění. Podezření teď padá i na špatně zpracované maso!

Česko má zatím jeden potvrzený případ nákazy hemoragickou Escherichia coli (EHEC). Pacientkou je americká turistka, která do země přijela v pátek. Předtím pobývala v severním Německu, tedy v době, kdy tam epidemie propukla. V anamnéze uvedla, že konzumovala zeleninové saláty. Leží na standardním oddělení infekční kliniky na Bulovce.

U muže z Hodonínska se podezření neprokázalo a starší žena, kterou přijali v královéhradecké nemocnici, má jen lehký průběh nemoci. Ani u ní se potvrzení nákazy neočekává. Ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že prošetřuje také nový případ možné nákazy u starší ženy z Trutnova.

V Německu se počet obětí vyšplhal na 15. Počet potvrzených případů na 1500. V úterý byla potvrzena také první oběť mimo Německo, a to ve Švédsku. Byla jí asi padesátiletá žena z jihu země, která v minulých dnech pobývala v Německu. Celkový počet nakažených v této severské zemi je 40. V Dánsku je potvrzených případů 16.

Když ne zelenina, tak co?

Hledání zdroje začalo nanovo. Stále se neví, odkud nákaza pochází. Čím déle trvá pátrání po zdroji krvavých průjmu, tím je podle epidemiologa Romana Prymuly menší naděje, že se najde. Soudí, že teď už se nákaza přenáší mezi lidmi navzájem.

Ve hře stále zůstává veškerá zelenina a opomíjet by se nemělo ani maso. "Poslední informace, kterou vydaly německé dozorové orgány, naznačují, že to bude mít souvislost s živočišnou výrobou. Úplně nejnovější teze je ta, že by mohlo jít o maso, které nebylo dostatečně tepelně zpracováno,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa pro Hospodářské noviny.

Státní veterinární správa běžně monitorujeme E Coli u zpracovatelů i u výrobců masa a masných výrobků. „Dosud jsme odebrali přes 30 vzorků a žádný nebyl na tuto bakterii pozitivní,“ řekl Blesku mluvčí veterinární správy Josef Duben. „Za důležitou považujeme spolupráci s hygienickou službou a hlavním hygienikem Michaelem Vítem. Pokud by z této strany přišel podnět, opět by to byl signál k podniknutí odpovídajících veterinárních kroků.“

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michala Spáčila se i nadále testují všechny druhy zeleniny.

Okurková válka

Německo se brání, že využít sytém rychlého varování bylo nutné. Španělské okurky v tom nebyly zcela nevině. Na vzorcích ze Španělska byla bakterie E.coli opravdu prokázána, ale byl to jiný typ než ten, který produkuje nebezpečný toxin.

Španělská ministryně zemědělství Rosa Aguilarová teď požaduje odškodnění pro všechny zemědělce, kterým podezření způsobilo ztráty. Zastavení dovozu zeleniny ze Španělska podle ní stálo španělské producenty zeleniny 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč) za jediný týden. „Španělsko chce nejdřív přesně vyčíslit škody a pak rozhodnout, zda je možné zažádat o odškodnění u Evropské komise,“ řekla španělská ministryně zahraničí Trinidad Jiménezová na nynější návštěvě Mexika.

Paradoxem je, že první možný pacient ve Španělsku, který se nachází ve vážném stavu, nedávno navštívil právě Německo a Českou republiku. Nákaza ze španělských zdrojů nebyla prokázána.

I dobré zprávy jsou

Vědci z univerzitní kliniky v německém Münsteru vyvinuli rychlý laboratorní test, s jehož pomocí lze výskyt EHEC u člověka prokázat během několika hodin. Lékaři by tak už nemuseli čekat dny, než se zhoubná nemoc u napadeného projeví. Tímto testem se podle nich navíc může v laboratořích prověřovat přítomnost smrtící bakterie i v potravinách. Inkubační doba, neboli doba od snězení kontaminované potraviny do prvních příznaků, je 3- 8 dní. "Nemocný člověk, který by nebyl vyléčen, může přenést bakterii na různé povrchy, hrnečky, náčiní," uvedl hlavní hygienik Michael Vít.

Virolog Roman Prymula říká, že pokud budeme přísněji dodržovat hygienická pravidla, především omývání potravin: „Mohla by vlastní epidemie ustoupit během 1 až 2 měsíců“.

Fuksa: Na hranici teroristického útoku

"Jsme v situaci, kdy nelze vyloučit vůbec nic, takže také otázka, zda nemohlo jít o úmysl, je na místě. Z historie známe i případy, kdy konkurenční firmy používaly biologické zbraně. Nicméně úvahy o teroristickém útoku se mi zdají už příliš špionážní," řekl virolog Roman Prymula v rozhovoru pro MF DNES. Podobnou úvahu pro Českou televizi vyslovil také ministr zemědělství Ivan Fuksa: „V jakémkoliv skladu to (zeleninu) lze postříkat. To už by bylo na hranici teroristického útoku.“

Kdy bakterie EHEC umírají?

EHEC lze usmrtit vařením, pečením, pasterací po dobu 2 minut při teplotě v nejméně 70 °C. Na rozdíl od jiných, jsou tyto bakterie odolné vůči kyselosti, chladu, vysušení  a vysokým koncentracím soli. Ani zmrazení je spolehlivě neusmrtí.

Jak se můžete chránit před infekcí EHEC z potravin?

- Syrové mléko před konzumací převařte. Pasterované mléko nebezpečné není.
- Před přípravou jídla a po kontaktu se syrovým masem si umyjte ruce vodou a mýdlem a pečlivě osušte.
- Syrové maso uchovávejte a zpracovávejte odděleně od ostatních potravin, a to i při grilování (používejte přitom různá prkénka a talíře).
- Plochy a předměty po kontaktu se syrovým masem, obaly nebo vyteklou vodu po rozmrazení okamžitě dokonale vyčistěte a osušte.
- Hadříky a utěrky po úpravě syrového masa vyměňte a vyperte při teplotě alespoň 60 °C.
- Syrovou zeleninu a ovoce před konzumací oloupejte nebo alespoň důkladně omyjte.
Zdroj: Agronavigátor.cz

petranemeth ( 1. června 2011 23:21 )

Vlada si hraje...uz to tu dvakrat bylo...ptaci nebo praseci.....zacina vyhlazovani naroda.....zemi dochazi zdroje....drive to ridili valky....dnes je evropa v klidu....a opet to hazi na teroristy nebo okurky.....nuda.....pravdu uz zname....jenze se Jim to vymklo z rukou.....Jo a to ze z devadesati Prozent jsou to zeny ma take svuj duvod...staci se zamyslet..........a vlada si mysli,ze ji to opet projde......

muchojka ( 1. června 2011 22:17 )

BYL MUJ 4-LETY PES!POPRVE OBROVSKE PRUJMY,ZVRACEL,HORECKY-PRED 3 DNY!Z NICEHO NIC.....TAK NEVIM,NEVIM-ALE OKURKY NEZERE I KDYBY MEL UMRIT!

gogo ( 1. června 2011 15:37 )

Z jakého dovezeného svinstva máme šanci tuto nemoc dostat ? Odváží se nám to někdo sdělit ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud