Nejsmutnější miliardář zemřel - opuštěný a závislý na heroinu

Autor: jos - 
8. 2. 2011
12:26

Zemřel nejnešťastnější miliardář světa, John Paul Getty III (†54). Přestože po svém dědovi zdělil naftařské impérium a jeho majetek se odhaduje až na 4 miliardy dolarů, jeho život byl velmi tragický. V 16 letech ho unesli a zmrzačili neznámí gangsteři. Celých třicet let byl pak ochrnutý, hluchý a slepý. Smutný muž, jehož bohatství mu bylo prokletím, skonal v neděli 6. 2. na svém panství v Anglii - opuštěný a závislý na heroinu. Tady je jeho příběh.

Život se mu změnil v roce 1973, kdy ho unesli neznámí vyděrači a zmrzačili ho na těle i na duši. Tehdy mu bylo pouhých 16 let. "Maminko, já nechci umřít, řekněte to prosím dědovi, ať zaplatí výkupné," napsal neohrabaným písmem Getty junior.

Jeho děd, zakladatel průmyslového impéria Jean Paul Getty starší byl v roce 1996 zařazen na 67. místo nejbohatších Američanů, kteří kdy žili. Přesto v roce 1973 odmítl zaplatit výkupné za svého vnuka! Čekal nějakou lest a nechtěl peníze dát neznámým vyděračům. Dokonce se domníval, že za únosem stojí německá manželka jeho syna Paula!

Poslali pravé ucho

Jenže v listopadu únosci poslali do italských novin jako důkaz chlapcovo pravé ucho a chomáč jeho vlasů. Do dopisu napsali, že do deseti dnů chtějí peníze, nebo pošlou druhé ucho. Vrátíme vám ho po kouskách, hrozili nešťastné rodině.

Dědeček okamžitě zaplatil 6 milionů marek plus úroky. Paul se nacházel na jihu Itálie a po zaplacení výkupného byl propuštěn. Únosci navždy zmizeli. Jenže žádný happy end se nekonal. Prožité trauma se na chlapci podepsalo. Bral drogy a kvůli mozkové příhodě byl od svých čtyřiadvaceti let upoután na invalidní vozík. Navíc ohluchl a byl téměř slepý. Na heroinu si pak vypěstoval celoživotní závislost.

Jeho ošetřovatel o něm řekl: "Třicet let byl ochrnutý, hluchý a slepý. Byl to inteligentní člověk, ale ničil ho nezájem jeho chladné rodiny, tak utíkal k drogám."

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kacota ( 13. února 2011 12:15 )

českí tunelári sú oproti slovenským úplní amatéri U nás už je všetko fuč ... niet už čo ani tunelovať... takže asi sa tu neuvidíme.. Hlavne že vás neopúšťa humor vo všetkých situáciách...to je sympatické...Peňaženku si do hrobu nezoberiete, ani nikoho nezajíma (väčšinou) ale pre vaše zážitky sa stanete iste nezabudnutelný - pre svoje okolie minimálne ... Slovenčina vám ide krásne, skoro ako mne angličtina Prajem vám všetko len to dobré...

jakub-moravec ( 12. února 2011 01:18 )

Napsal jsem níže pro vás oba zprávy, tak si je přečtěte. Zdravíčko

jakub-moravec ( 12. února 2011 01:13 )

kacota, chcel som vám odpísať na iný článok dole,ale nemá tam klikátko Reagovat a odepisujem ak píšete o tech bezdomovcoch,áno,stal som sa v Česku bezdomovcom a preto sa vážím svojej peňažanky s málymi peňazi v nútre a vás obdivujem aká ste bohatá,keď byste skočila ještě domov pro vkladnú kňažku a zavolala aj taxíka. Aká to šlechetnosť pre zloděja. A počúvajte, sú u vás na Slovensku tiež tunelári? Keď nie, šel by tam bývať. Vietě čo je tunel? To je velká diera cez banku a peňazi sú fuč. A ako sa vám páči moja slovenšina? Já lúbim hovoriť po slovensky, česká reč je len pre tunelárov. Ale už mi jeden Slovák hovoril, nehovor po slovensky, hovoríš ako ko-kot, je to pravda? Já se len možem naučit slovensky keď budem se Slovákama komunikovať. Pochádzam zo Severní Moravy a u nás doma mama hovorila, zítra bude sobota,zabijem ko-kota. Ko-kot je kohút, nebo kohout. Prajem všetko dobre a zas iný raz dovidenia.

jakub-moravec ( 11. února 2011 04:00 )

sarko, a jste si jistá, že pan jakub-moravec není otcem vaších dětí?

gogo ( 10. února 2011 21:11 )

Souhlasím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa