Nobelovu cenu za mír získal čínský disident: Čína zuří

Vězeň svědomí, Číňan Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru
Autor: ČTK, šim - 
8. 10. 2010
18:34

Nobelovu cenu za mír získal vězněný čínský disident Liou Siao-po. Předseda norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland rozhodnutí zdůvodnil "dlouhodobým nenásilným bojem" oceněného za lidská práva v Číně.

Komunistická Čína prohlásila, že udělení ceny Liouovi "naprosto odporuje principům" tohoto ocenění. Jeho udělení čtyřiapadesátiletému čínskému básníkovi a literárnímu kritikovi naopak prosazovali i čeští zákonodárci a bývalý prezident Václav Havel.

"Čína se stala hospodářskou i politickou velmocí a je normální, že velmoci jsou podrobovány kritice," prohlásil Jagland ve zdůvodnění výběru laureáta. Čínská média podle agentury AP informaci o udělení Nobelovy ceny zamlčela a cenzoři čínské vlády na internetu zablokovaly zprávy o udělení Nobelovy ceny.

Čínští obhájci občanských práv vyznamenání disidenta uvítali. Jeho manželka Liou Sia řekla, že je rozhodnutím Nobelova výboru nadšena, a naléhavě vyzvala čínskou vládu, aby jejího muže propustila.

„Je to povzbuzení pro demokratické hnutí," řekl aktivista Jao Li-fa. "Mezinárodní společenství ukazuje, že se zajímá o ty, kteří se v Číně spolupodílí na demokratickém hnutí a prosazují lidská práva," dodal Jao.

Čína varovala Norsko

Čína předem Norsko varovala, že udělení ceny Liouovi by mělo důsledky pro vztahy obou zemí. Norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe řekl, že ocenění čínského disidenta by nemělo vyvolat nepřátelskou reakci ze strany Číny, a zdůraznil, že Nobelova komise je nezávislá na norské vládě.

Peking však již na čínské ministerstvo zahraničí předvolal norského velvyslance Sveina Saethera, aby mu oficiálně sdělil svůj postoj. Agentura DPA také informovala o tom, že na 20 čínských bojovníků za lidská práva, kteří cenu pro Lioua v Pekingu oslavovali, bylo zatčeno.

Dalajlama Číně: Propusťte ho i další vězně svědomí!

Čína ostře odsoudila i udělení Nobelovy ceny tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi v roce 1989. Dalajlama už nově oceněnému veřejně pogratuloval. "Rád bych využil této příležitosti k opětovné výzvě vládě Číny, aby propustila Liou Siao-poa a další vězně svědomí, kteří byli zavřeni za to, že uplatňovali svou svobodu vyjadřování," vzkázal dalajlama žijící v indickém exilu.

Liou Siao-po je první čínský disident, který Nobelovu cenu za mír dostal. Disidentské hnutí se v nejlidnatější zemi světa objevilo poté, co Peking před třemi desetiletími zahájil hospodářské reformy, zatímco politický režim se nezměnil. Agentura AP naznačila, že ocenění disidenta by v Číně mohlo podnítit debatu o zahájení demokratických reforem.

Liou Siao-po sepsal Chartu 08

Liou Siao-po byl považován za největšího favorita letošní mírové Nobelovy ceny. Loni byl odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 k demokratizaci země. Iniciativa se inspirovala československou Chartou 77. V roce 1989 byl jedním z vůdců protestů na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men). Během 90. let strávil tři roky v pracovním nápravném zařízení.

Spoluzakladatel Charty 77 Václav Havel nedávno veřejně vyslovil v komentáři otištěném v deníku New York Times přání, aby Nobelovu cenu dostal právě Liou Siao-po. "(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů," napsal Havel společně s dalšími signatáři Charty 77 Danou Němcovou a Václavem Malým.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ermino ( 9. října 2010 02:46 )

a je škoda, že zprofanovala i Nobelovu cenu.

djaba ( 8. října 2010 21:36 )

Něco jiného bylo udržet trochu v lati poddajné lidičky v Československu , kde byl problém přežít od výplaty do výplaty .Číňani jsou odbojní a nepodajní ,různých nesnášenlivých etnik .Udržet na uzdě obrovské množství lidí je možné pouze chlebem a bičem .

smrk ( 8. října 2010 20:22 )

Co to je disident, to je nějaký nový druh králíka ? Budou Čínu tak dlouho s.r.á.t. až si s nějakým Norskem vytřou p........

Zobrazit celou diskusi
Další videa