Žene se k nám bouře Olivia: Na Západě zabíjela!

Autor: ČTK, val - 
15. července 2010
12:28

Ničivá tlaková níže Olivia, která se přehnala přes západní Evropu se valí na Česko. Ve Francii, Německu a Belgii napáchala vlna bouří velké škody a vyžádala si nejméně tři oběti. Objevila se i nevyzpytatelná tornáda. Bude ničit i u nás?

Video Po pekelných vedrech zasáhly Evropu silné bouřky. Vichřice, tornáda i déšť nyní míří do České republiky - /Youtube/

"Vydali jsme výstrahu před silnými bouřkami a přívalovými dešti. Platí od čtvrtka pro následující kraje: Pardubický, Královehradecký, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezký," řekl Blesk.cz meteorolog Pavel Borovička.

Hrozí u nás tornáda?

"Nepříjemné je, že tornáda nedokážeme přesně předpovědět. V bouřkách se nějaká tornáda mohou vyskytnout, ale k nám dorazí studená fronta z Německa už poměrně dost oslabená. Očekáváme spíše krupobití a srážky. Tornáda by se neměla objevit a pokud ano, tak pouze lokálně na malých prostorách," dodal meteorolog.

Video Do České republiky se žene bouře - www.wetterzentrale.de/
Vichřice zabíjela ve Francii, Německu a Nizozemsku

V kempu nedaleko Lyonu zabil strom vyvrácený vichřicí osmatřicetiletého muže. Strom zlomený větrem připravil o život i myslivce, který byl během bouře v lese poblíž německého Kasselu. V Nizozemsku zemřel jeden člověk nedaleko Arnheimu, když se přes místní kemp přehnalo tornádo. Větrná smršť zde rovněž zranila osm osob.

Východní Holandsko zasáhla ničivá bouře. Takto strhla karavany do jezera v jednom kempu nedaleko Vethuizenu.Východní Holandsko zasáhla ničivá bouře. Takto strhla karavany do jezera v jednom kempu nedaleko Vethuizenu. | EPA

Tornádo meteorologové zaznamenali i v Sársku na západě Německa. Větrná smršť zde strhala střechy asi 30 domů a poničila desítky aut. Vítr rovněž strhl střechu obchodního domu v Mohuči. Při jiném incidentu v Porýní byli u města Neuwied zraněni tři lidé, když stan, ve kterém leželi, sebral vítr a po pěti metrech letu vzduchem s ním udeřil o dřevěný plot. Dvacetiletá žena, jež byla ze stanu, musela být s poraněním páteře hospitalizována.

Tornádo řádilo v Německu. U Helgolnadu bylo zraněno osm lidí.Tornádo řádilo v Německu. U Helgolnadu bylo zraněno osm lidí. | EPA

Bouře zastavila i letový provoz

Nepříznivé počasí na několik hodin zastavilo provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Letadla stála i na menším letišti v Düsseldorfu.

Ničivá tlaková níže Olivia se přehnala přes západní Evropu.Ničivá tlaková níže Olivia se přehnala přes západní Evropu. | EPA

V belgickém městě Jodoigne jižně od Bruselu strhl vítr střechu sportovního centra. Při neštěstí bylo zraněno osm lidí. Poblíž Lutychu bylo zaznamenáno malé tornádo, které poškodilo několik domů, polámalo stromy a strhalo telefonní vedení. Silné srážky v oblasti vyplavily několik sklepů. Kvůli prudkým bouřím se také v okolí Lutychu zcela zastavil železniční provoz.

Vichřice se prohnala i Belgií. Způsobila nemalé škody.Vichřice se prohnala i Belgií. Způsobila nemalé škody. | EPA

Vítr o rychlosti 90 km/h

Vlna bouří postupuje podle německých meteorologů dál směrem na východ. Ve čtvrtek ráno byly nejsilněji zasaženy oblasti v jihovýchodním Bavorsku. Vítr zde dosahoval rychlosti 90 kilometrů v hodině a přinášel přívalové deště.

"Od pátku hrozí bouřky po celém území republiky. Ty by měly přinést ochlazení. V neděli se místy mohou vyskytnou srážkové úhrny až 40 mm. O víkendu očekávejme maximální denní teploty mezi 22 - 26 °C. Vysoké teploty, na které jsme si zvykli v posledních dnech, se vrátí v polovině příštího týdne," sdělil Blesk.cz meteorlog Pavel Borovička.

Silné bouřky a přívalové srážky mohou podle meteorologů vést ke krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, či k zatopení sklepů, garáží a níže položených bytů.

bara ( 16. července 2010 21:46 )

bara ( 16. července 2010 21:45 )

bara ( 16. července 2010 21:43 )

gogo ( 16. července 2010 14:41 )

No konečně... Již jsem měl o Tebe vážné obavy...

gogo ( 16. července 2010 14:39 )

Asi tento příspěvek patřil do jiné diskuze, ale já s ním zcela souhlasím.... Když již sem zabloudil...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud