Hloupý výrok šéfa BP: Chce svůj život zpět!
Chtěl si postěžovat, ale jeho trapné výroky rozpoutaly vlnu rozhořčení. „Nikdo si nepřeje více než já, aby celá věc skončila. Chtěl bych svůj život zpátky,“ prohlásil šéf těžařského koncernu BP Tony Hayward (52) a mnoha lidem spadla v tu chvíli čelist.
I přesto, že se už za tuto řeč omluvil, na talíři svou hlášku bude mít ještě dlouho.
Po tomto Haywardově prohlášení se ve Spojených státech strhla ostrá kritika na hlavu šéfa BP. Kvůli katastrofě, k níž došlo koncem dubna po explozi ropné plošiny v Mexickém zálivu, přišli rybáři i obchodníci o živobytí. Tisíce z nich ztratily ze dne na den práci. Moře vyplavuje mrtvá zvířata, ptáci mají slepená křídla, jejich těla jsou obalena ropou, která jim znemožňuje pohyb, nemají potravu a ve velkém počtu dochází k jejich úhynu. Situace je natolik vážná, že je považována za jednu z nejhorších ekologických katastrof v historii! Proto ve chvíli, kdy si šéf BP, jehož příjmy jenom za loňský rok činily 124 milionů korun, postěžoval na svoji svízelnou situaci, nevěřili lidé vlastním uším.
Omluva přes Facebook
Hayward už ve středu umístil na Facebooku omluvu. „Řekl jsem v neděli bolestivou a nerozvážnou poznámku, když jsem prohlásil, že chci zpátky svůj život. Když jsem to později četl, zděsil jsem se. Omlouvám se hlavně rodinám jedenácti mužů, kteří zahynuli v této tragické nehodě,“ stálo v jeho profilu. „Mou prioritou je udělat vše, co můžeme, abychom vrátili do původních kolejí život lidí z Mexického zálivu a jejich rodin. Jejich životy, ne můj,“ upřesnil pro jistotu.
Od výbuchu Deepwater Horizon, k němuž došlo 20. dubna, unikají do moře tři miliony litrů ropy denně. Společnost BP včera umístila na potrubí netěsnícího vrtu kryt, který má pomoci odvádět ropu do přistaveného tankeru. Trubice nasazená na kryt už začala surovinu čerpat na hladinu, ale zatím nelze určit, jak velkou část unikajícího oleje se podaří do tankeru nabrat. Ropa už zamořila na 250 kilometrů louisianského pobřeží.
Ani to se mu nepovedlo:
14. května 2010: „Mexický záliv je velmi velký oceán. Množství ropy a rozpouštědel, která na ni používáme, je maličké v porovnání s celkovým množstvím vody.“
18. května 2010: „Myslím, že dopad této katastrofy na životní prostředí bude zřejmě velmi, velmi mírný.“
3. června 2010: „Je pravda, že jsme neměli nástroje, které bychom měli mít připravené.“