Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ropa dělá ze zvířat kreatury

Autor: zp, INT, jos - 
6. června 2010
11:31

Zvířata v Mexickém zálivu se mění v děsivé kreatury. Ropa šíří bezmoc a strach. Jednou z obětí je i pelikán, kterého má americký stát Louisiana ve svém znaku.

Naftařská firma British Petroleum (80 300 zaměstnanců, 239 miliard dolarů obrat) se v poslední době stala synonymem škůdce životního prostředí. Katastrofu, kterou způsobila v Mexickém zálivu výbuchem svého ropného vrtu, hned tak nikdo nenapraví. Podle amerických úřadů zemřelo od potopení plošiny zatím 500 ptáků, 240 mořských želv a 30 delfínů.

Čtyřicet dní po explozi na ropné základně Deepwater Horizon je zamořeno okolo 110 kilometrů lovišť, kde pelikáni shánějí ryby. Z hloubky 1 600 metrů vyteklo již přibližně 11 milionů litrů ropy. Tato černá hmota zalepuje póry a slepuje peří ptáků. Při jeho čištění, které trvá přibližně 45 minut, prožívají pelikáni takový stres, že je riziko jejich uhynutí na srdeční infarkt!

Pelikán jako symbol oběti

Pták, který je státním symbolem Louisiany, sídlí především na blatech v jižní části země. Touto dobou je to pro ně doba hnízdění. Ropa ovšem všechno ničí. Tito pětikiloví ptáci hromadně hynou.

Doktorka Erika Miller prohlíží po odchytu každé postižené zvíře. Většina z nich je kromě znečistění podvyživená, promrzlá  a dehydratovaná. A tak je musí nejdříve napojit a pak osprchovat. Experti v americké televizi varují občany, aby sami taková zvířata nesbírali. Stres by mohl být pro ně smrtelný.

Pták může zemřít i při sprchování... Pták může zemřít i při sprchování... | EPA

Stresující sprcha

Ptáci se sprchují teplou vodou s jedním procentem saponátu značky Dawn tak, aby se očistilo peří. Čistění trvá přibližně 45 minut a peřím pelikána se za tu dobu prolije 1 100 litrů vody.

Pomocníci veterináře potřebují speciální oblečení. Dlouhé žluté plastikové rukavice a modrý plášť. Ve složitějších případech používají i masky na dýchání. Některé složky zaolejovaného peří mohou vyvolávat kašel.

Ptáci jsou osmkrát denně krmeni a dostávají kapátkem tekutinu. Teprve po pěti dnech mohou veterináři říct, že je zachránili.

Heather Nevell a Danene Birtell mají dlouholeté zkušenosti se záchranou zvířat. Tři lidi okolo jednoho postiženého pelikána jsou nutní.  Dva smývají olej, jeden ho drží kolem břicha a zobáku, který je 34 centimetrů dlouhý.

Každé zvíře je ošetřeno jen jednou. Po čistění saponátem je osprchováno ještě jednou čistou vodou a nakonec pomocí fénu osušeno.

meverickx ( 7. června 2010 07:55 )

MÁTE POD KONTROLOU AKORÁT TAK VELKÉ H.OVNO , , CZECH AMERIČAN ,, NO TO JE OPRAVDU I.DIOT ,, ANI NEVÍ KAM PATŘÍ

c3rb3r0s ( 7. června 2010 00:52 )

Abyste si z toho neucvrkli, je to jenom obrazné označení a ne nadávka boha jeho.

bieseger ( 6. června 2010 17:59 )

Trošku zvláštní nemyslíte ? On/a napíše že označení kreatury je v pořádku a vy napíšete že vás to taky vytáčí takže s ní/m souhlasíte ?

czechamerican ( 6. června 2010 17:25 )

Slovo kreatura me ve spojeni se zviretem vytaci taky - souhlas. Dale par radek na vysvetlenou. " Amici " situaci resi deno denne...bohuzel asi ne dost tvrde. Bohuzel plosina ktera bouchla je britska ...aby se ti rozsvitilo BP znamena British Petroleum. Oni udajne delaji vse co mohou, na CNN.com muzes videt Live jak na tom pracuji, ale skutek utek. Za druhe stebou nesouhlasim s krizi. Nevim proc by meli chodit nejake penize na napravu nejakych skod do Evropy, proc? Protoze je Amerika ekonomicky silnejsi a umi se o sebe postarat ? Vzdyt jste si sobestacni, porad vykrikujete jak ameriku nemate radi, ale pritom se jen malinko sustne a uz se to hned odrazi na evropske ekonomice...zajimave a my by jsme jeste meli z nasich dani lecit Evropu? Si nemyslim... Jinak co se tyce zivotniho prostredi a jeho cistoty tak stebou souhlasim a osobne se divim, proc jeste Obama nevydal nejaky rozkaz a neposlal tu zatracenou ropu zavrit pomoci armady, *** na Irak penize jsou. Mel by udelat poradek a pak poslat kompletni vyuctovani BP a ujistit se, ze vse bylo proplaceno do posledniho centu. Jenze ... soukromi majetek je soukromi...nicmene byt na jeho miste tak uz je tam ponorka a ropa netece. Na plaze bych poslal 3-4 tis. marinaku a za tyden bych je chtel videt cisty...dalsich 1000 bych poslal na pomoc s cistenim zvirat a za 14 dni bych hlasil svetu...vse hotovo. vse pod kontrolou....*** to to nejde ? Hm..jenze ono je to slozity ....

bieseger ( 6. června 2010 16:52 )

Pro mě je kreatura člověk který si vpíchává synthol, pro mě je kreatura někdo kdo to přehání s plastickými operacemi, pro mě je kreatura ten kdo za tu katastrofu může. Ale kreatury nejsou nevinná zvířata, které trpí kvůli lidem!!!! A pokud si myslíte že je správné je označovat za kreatury, kvůli tomu že jsou obaleni v ropě kterou vypustili lidé, tak nemáte co vyčítat těm co to způsobili, jste stejný jako oni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa