Vatikán: Celibát se sexuálním násilím nesouvisí

Ilustrační foto
Autor: ČTK, šim - 
14. března 2010
18:38

Ukončilo by zrušení celibátu případy znásilňování a sexuálního zneužívání děti, zejména chlapců, kněžími? To je otázka, o níž Vatikán nechce ani slyšet!

Vatikán v neděli znovu popřel, že by požadavek celibátu mohl být hlavní příčinou skandálu se sexuálním zneužíváním dětí v katolických zařízeních, který se v posledních týdnech provalil v několika evropských zemích, hlavně v Německu. Zároveň se podle agentury AP znovu postavil za papeže Benedikta XVI.

Na souvislost celibátu kněžích a vyšetřování pedofilních činů na katolických institucích upozornil tento týden vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn. Podle jeho názoru by katolická církev v rámci vyšetřování pedofilních činů měla přezkoumat i oprávněnost celibátu.

O tom, že celibát nějakým způsobem přispěl ke skandálu, pak v uplynulých dnech psala i německá média. Tématem se zabývali také italští komentátoři.

Vatikán se prostřednictvím katolických médií k vazbě mezi celibátem a zneužíváním tento týden vyjádřil již několikrát. Opakovaně zdůraznil, že mezi požadavkem celibátu a sexuálním zneužíváním dětí žádná souvislost není.

Také biskup Giuseppe Versaldi, profesor psychologie a církevního práva na Gregoriánské univerzitě v Římě, ve vatikánském deníku L'Osservatore Romano tuto souvislost popřel. "Bylo zjištěno, že tu žádná vazba není," napsal Versaldi.

Zaprvé je podle něj známo, že sexuální zneužívání mladistvých je rozšířenější mezi laiky a sezdanými než u kněžích dodržujících celibát. Výzkum pak ukázal, že duchovní obvinění ze zneužívání celibát dlouho předtím přestali dodržovat.

Versaldi v článku také brání papeže Benedikta XVI. jako "ostražitého pastýře", který se dříve krizi rozhodně postavil a na někdejším působišti se ujal řešení případů zneužití.

Vatikán podle AP zaujímá obrannou pozici od okamžiku, kdy první z celkem asi 170 bývalých žáků katolických škol v papežově rodném Německu uvedl, že byl tělesně a sexuálně zneužíván. Podezření ze zneužívání se týkají také slavného německého katolického sboru Řezenští chrámoví vrabci, které 30 let vedl bratr dnešního papeže Georg Ratzinger. Ten popírá, že o sexuálním zneužívání věděl.

Případy zneužívání dětí na katolických institucích se objevují takřka denně. Skandál se kromě Německa rozšířil i do Nizozemska, Rakouska a Švýcarska.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

znojmacka ( 15. března 2010 11:26 )

roval, přesně souhlasím. Včera jsem psala něco podobným smyslu. Taky mají snažší přístup k dětem, stejně tak jako pedofilní vychovatelé a nebo pedofilní dobrovolníci na táborech. Ti tam taky nejezdí proto, že mají rádi táborák. Tihleti v sutaně navíc ještě vzbudí dojem viny na obětech, než na sobě samých blahořečených. Celibát jako takovej s tím nemá nic společnýho. Mohli porušit jenom celibát s dospělou osobou, ale ne celibát + zákon úchyláctvím. Do kostela přece taky chodí dospělý ženský, se kterýma by si mohl zašmajchlovat, když už by to nemohl vydržet. Nedostatek sexu neznamená, že z toho někdo zúchylačí a přeorientuje se na děti. To by musel být jinak krajně podezřelej a nebezpečnej každej vdovec, vdova nebo samotář. Tvůj příspěvek je opravdu suprově napsanej a srozumitelnej, takhle dobře podanej argument jsem už dlouho nečetla

rafael ( 15. března 2010 10:58 )

je niečo úplne neprirodzené. Lenže prečo je? Predsa kvôli majetkom. Im ide len o majetky a nič iné ich nezaujíma. Ja sa čudujem, že sa neboja Boha. Je mi z nich zle. Faloš a samá faloš. Koľkí farári majú deti. Aj Sokol-bývalý trnavský arcibiskup má 2 a nič sa nestalo.

anelam ( 15. března 2010 08:12 )

NĚKTEŘÍ I TAK ALE K TOMU MĚLI VĚTŠINOU HOSPODYNI ATD...

anelam ( 15. března 2010 08:11 )

BEZ KOMENTÁŘE!

kozelch ( 15. března 2010 00:40 )

... tento článek je účelový ve snaze rozpoutat společenskou diskuzi na téma "církev x zneužívání dětí". Děláte si pouze dělostřeleckou přípravu pro sérii skandálních článků typu Kulínský.. . . ...ale jak tak koukám, nic z toho nebude, co?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud