V Severním Irsku hledají hromadné hroby dětí

Hřbitov Milltown
Autor: ČTK - 
11. února 2009
11:47

Archeologové zahájili v úterý při okraji hřbitova v severoirské metropoli Belfastu pátrání po neoznačených hromadných hrobech, do nichž byly během let pohřbeny stovky nepokřtěných dětí.

Děje se to nátlak rodin dětí. Z její zprávy vyplývá, že jde jen o zjištění místa hrobů. Tělesné pozůstatky dětí nebudou exhumovány, tím méně identifikovány.

Pátrání se vede na okraji hřbitova Milltown, který je známý jako dějiště teroristického atentátu, při němž v březnu 1988 zemřeli tři lidé a přes dvacet bylo zraněno. Hřbitov je v převážně katolické části města.

Nepokřtěné děti místních katolíků byly po dlouhou dobu pohřbívány na jeho okraji, protože církev učila, že jakožto nepokřtěné nemají nárok na spasení, a tudíž nemohou spočinout v posvěcené půdě. Někteří kněží v Belfastu od toho podle AP začali pod tlakem rodin ustupovat až v 80. letech minulého století.

"Ustupujeme od něčeho, co lze považovat jedině za chybnou teologii," řekl belfastský kněz John McManus, který spolupracuje s rodinami požadujícími, aby místa posledního odpočinku jejich dětí byla zmapována, označena a ošetřována.

Od října matky a další příbuzní dětí, které byly do těchto hrobů pohřbeny, pořádali u hřbitova protesty. Přinutili tak katolickou církev, aby požádala vládu o vyslání archeologů. Ti při své práci používají radarů schopných pronikat vrstvami půdy. S vyzvednutím ostatků dětí se nepočítá a zástupce příslušné vládní agentury podotkl, že není žádná šance, že by ostatky byly identifikovány.

Katolíci dlouho věřili, že děti, které nebyly pokřtěny, na sobě nesou dědičný hřích, a tudíž nemohou přijít do ráje. Papež Benedikt XVI. však předloni schválil zprávu mezinárodní teologické komise, podle níž je reálná šance doufat, že děti, které zemřou nepokřtěny, mohou do ráje přijít. Zpráva zároveň zdůrazňovala, že z jejích závěrů nelze vyvozovat, že rodiče nemají své děti dávat křtít.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud