Učitelé dobijí energii v regeneračním centru

Škola  (Autor: abl)
Autor: ČTK - 
17. července 2008
15:20

Na Plzeňsku vzniká myšlenka na zřízení údajně i v Evropě ojedinělého centra, kde by měli relaxovat, dobíjet energii, ale i pracovat a vzdělávat se zejména učitelé ohrožení takzvaným syndromem vyhoření.

Autorka myšlenky na centrum Peramost Eva Suttnerová se nápadem zabývá druhým rokem, přiznává ale, že je stále na začátku. Aby centrum vůbec mohlo začít fungovat, bude třeba až stamilionových investic.

"Nemyslím, že je to utopie. Zatím jsme ve fázi, kdy jsme zpracovali obsah zařízení a budeme hledat vhodného partnera, který do detailů pochopí smysl myšlenky, ten nápad vzbudil ohlas na mnoha místech," řekla Suttnerová. S učiteli spolupracuje často při takzvané automatické kresbě, která prý pomáhá lidem zbavit se mimo jiné některých psychických potíží.

Do projektu centra se postupně zapojují odborníci a učitelé z celé republiky. Suttnerová i přes velkou finanční náročnost projektu vůbec nepochybuje o tom, že najde silného partnera, který by se na vzniku centra podílel, podpořit by ho mohly evropské či národní granty. Provoz by měl být schopný samofinancování.

Syndrom vyhoření se podle Suttnerové ve společnosti zatím komplexně neřeší. Hrozí přitom velkému množství lidí. Podle studie Milana Poláka z olomoucké univerzity se syndrom projevuje například u lidí, kteří jsou denně vystaveni stresu, častému a mnohdy obtížnému kontaktu s velkým množstvím lidí a vysokým požadavkům, přitom jejich práce není často dostatečně společensky a finančně oceněna. Jsou to mimo jiné policisté, zdravotní sestry, sociální pracovníci a zejména učitelé.

Další videa
Články odjinud