Bodový systém: Co přinesl? Nic!

Policajti
Autor: Eva Pospíšilová - 
22. června 2008
05:00

To bylo nadějí! Když před třemi lety politici schvalovali zavedení bodového systému, bili se hrdě do prsou!

„Všude, kde byl zaveden, se rapidně snížil počet nehod a úměrně tomu i úmrtí při nehodách,“ tvrdil tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský. Realita? Po zavedení bodového systému se sice počet mrtvých snížil, ale dnes už jsme zase na starých číslech!

Od zavedení bodového systému si politici slibovali, že vyřeší hrozivý stav na českých silnicích, kde každoročně umíralo na 1200 lidí. Dokonce si plánovali, že se díky němu podaří snížit počet úmrtí do roku 2010 na polovinu... Z policejních statistik ale vyplývá pravý opak. Je sice pravdou, že po zavedení bodového systému, tedy po 1. červenci 2006 řidiči většinou ubrali plyn, ale dlouho jim to nevydrželo.

Už loni si dopravní nehody vyžádaly 1123 životů, což je jen o čtyři méně než v roce před zavedením bodového systému.

A letošek je pak ještě otřesnější. Jen za prvních pět měsíců zemřelo 346 lidí, což je o dva více než za stejné období před zavedením výstrahy, která měla řidiče umravnit...

Blesk se proto ptá: K čemu je vlastně bodový systém dobrý? Alespoň podle statistik 'smrti' se situace na českých silnicích nezměnila! Politici, co s tím uděláte?

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud