Mimikry majora Zemana? Samé lži, všechno bylo jinak!

Autor: Richard Veselý - 
3. června 2012
07:09

VIDEO: Nevěřte lžím z komunistického seriálu o majoru Zemanovi! Takové je poselství výstavy nazvané Úlet 72, která se věnuje faktům o známém únosu československého letadla do západního Německa v roce 1972. K vidění je v centru současného umění DOX v Holešovicích.

Autor výstavy Petr Vrána považuje tehdejší proces s únosci letadla za zmanipulovaný. „Při únosu byl zastřelen pilot Ján Mičica. Podle utajované pitevní zprávy ale nešlo o vraždu. Rána vyšla z pistole během zápasu o zbraň. Pilot tedy nebyl zákeřně zastřelen, jak tvrdila komunistická propaganda v seriálu o majoru Zemanovi,“ řekl Blesku.

K uspořádání výstavy umělce přiměli sami bývalí únosci. „Před několika lety mě v souvislosti s plánovaným Památníkem československého exilu kontaktoval Jiří Beran. Původně jsem se tím ani tak do hloubky zabývat nechtěl, ale brzy jsem zjistil, že svědci v případu lhali,“ popsal Petr Vrána.

Video  - Richard Veselý

Co se tenkrát stalo?

Deset mladých »mániček« se rozhodlo k zoufalému činu. 8. června 1972 skupina nastoupila do letadla L-410A Turbolet, které létalo na lince Mariánské Lázně– Praha–Bratislava–Lučenec. Na palubu propašovali dvě pistole a pilota přinutili změnit kurz na západní Německo. Tam si odseděli až šestileté tresty, Adamica se v roce 1973 ve vězení oběsil.

Únosci po zatčení v NěmeckuÚnosci po zatčení v Německu | Blesk - Alan Homolka a archiv Petra Vrány

1) Jarek Dvořák – hudebník žijící v Mnichově. Jako jediný se rozhodl na výstavu osobně přijet.

2) František Hanzlík – díky výborné znalosti němčiny měl přezdívku Nácek. Zemřel v Německu v roce 1986.

3) Lubomír Adamica – byl nejstarší z celé skupiny, v době únosu mu bylo 22 let. Právě on údajně střelil pilota Jána Mičicu. Krátce po zatčení se oběsil v cele.

4) Olga Setnická – v době únosu byla těhotná s Jiřím Vochomůrkou, na palubu navíc přivedla ročního syna. Jednu z pistolí propašovala v jeho kočárku.

5) Alena Černá – právě ona sehnala obě pistole použité při únosu. Ukradla je svému otci, který byl příslušníkem Veřejné bezpečnosti. Později si vzala Jiřího Berana.

6) Milan »Miláček« Trčka – ve vazbě se opakovaně pokusil o sebevraždu, nakonec zemřel v Německu v roce 1990 poté, co odmítl podstoupit chemoterapii

7) Alena Heinzová – pronesla do letadla druhou pistoli

8) Jaromír »Renda« Kerbl – od roku 1986 se léčí s psychickými problémy, momentálně je bez peněz a prodává své obrazy v baru v Salmovské ulici

9) Jiří »Houba« Vochomůrka – hudebník a DJ žijící v Německu. Na výstavu nemohl přijet kvůli těžké nemoci.

10) Jiří »Béďa« Beran – hudebník a bývalý fotbalista, před několika lety zemřel v Německu

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kulin ( 10. března 2016 20:58 )

Za všechen bordel v této republice můžou komunisti.Proto je zde tolik svejku a dalšiho odpadu.Chce to na ten odpad více Mašínů.

vaclavvondra ( 19. února 2013 14:53 )

... Až takhle hluboko klesla dnešní morálka. Vrazi na piadesal a důchodci pod most. Hezky to pravičáci vedete. Už aby byly volby....!

jan9 ( 19. února 2013 11:00 )

Že by zrovna dnes říkali novinářští poskoci a vrtichvostové ze všelijakých těch rádoby vědeckých historických ústavů skutečnou pravdu? Cha, cha, cha, cha, ......

bubble01 ( 18. února 2013 18:29 )

Bič boží na nás nahnal maximálně církevní restituce

bubble01 ( 18. února 2013 18:24 )

jasně... zfetovaní šmejdi... jupí... proto to tu tak i vypadá

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud