Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pro Blesk: Exekuce? Vydržte do března, bude líp!
Od března zaplatí lidé exekutorům v průměru jen polovinu toho, co teď. A pokud se ukáže, že i to je výrazně víc, než kolik si soudní vykonavatelé účtují jinde v Evropě, půjdou jejich odměny znovu dolů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chystá ale i další změny, které mají jediný cíl: Pro ty, kdo chtějí dluhy platit, nesmí být exekuce noční můrou!
Deníku Blesk se hlásí desítky lidí, kteří kvůli pár stovkám dluhu přišli třeba o deset tisíc. Ten rozdíl si jako odměnu napočítali advokáti a exekutoři. Co s tím uděláte?
„Pracujeme na tom od léta. Od března bude účinná vyhláška, která sníží odměny advokátů a exekutorů v průměru o 50 procent. Je to dáno výší pohledávky – u těch malých částek se odměny sníží ještě více než o 50 procent. U těch větších, kde je většinou třeba udělat více úkonů, bude to snížení menší.“
Znamená to, že od března lidé zaplatí za náklady spojené s exekucí o polovinu méně?
„Přesně tak. Pokud teď platíte za advokátskou a exekutorskou službu třeba 15 tisíc korun, tak nově budete platit 7,5 tisíce.“
Pak už podle vás budou ty částky v pořádku?
„Uvidíme. Chystáme studii, abychom srovnali odměny advokátů a exekutorů v Evropě. Pokud by se ukázalo, že i ta snížená částka je stále vyšší než v Rakousku, ve Francii, na Slovensku, tak by to znamenalo, že by Čech byl dál diskriminován. Pak by snižování odměn pokračovalo.“
Snížení odměn exekutorů je jediná změna?
„Za velmi důležité považuji také zavedení takzvané předžalobní výzvy. Každý, kdo něco dluží a není si toho třeba vědom, tak dřív, než začne soudní řízení, dostane informaci o svém dluhu. A hlavně dostane šanci, aby zaplatil bez dalších nákladů spojených s advokátními a exekutorskými službami. Ovšem ten, kdo ani pak nezaplatí, tak to se omlouvám, ten musí počítat s tím, že ho to něco bude stát.“
Nově má platit zásada jeden dlužník = jedna exekuce. Co to přesně znamená?
„Teď je to tak, že pokud má člověk více dluhů, řeší se každý zvlášť. To ovšem znamená, že u každého zvlášť se platí i náklady na advokátní a exekutorské služby. Nově se všechny dluhy spojí, a člověk tak zaplatí i náklady jen jednou.“
Mají lidé, na které exekuce dopadly ještě podle starých pravidel a kteří už zaplatili exekutorům přemrštěné odměny, šanci na jejich vrácení? Říkáte, že od března se bude platit méně…
„To bohužel nelze. Jedna ze základních právních zásad je, že právo neplatí zpětně. Ta úprava bude účinná od 1. března, takže se to bude vztahovat jen na případy, které se budou řešit poté.“
Jak se vůbec stalo, že si exekutoři mohou účtovat tolik? Kdo za to může?
„Exekutorství je mladá právnická profese. Postupně reagujeme na nešvary, které se ukazují. To výrazné navýšení odměn bylo v květnu 2006. Ministr spravedlnosti Pavel Němec byl na odchodu, ale ještě stačil zvýšit odměny za právní služby.“
Jsou exekutoři alespoň postihováni v případech, kdy se dopouštějí skutečných »úletů«?
„Za svého fungování na ministerstvu jsem podal 65 kárných žalob na exekutory. Bohužel, Nejvyšší správní soud jim ukládá pouze peněžité tresty. Přitom kdyby pět šest nejhorších exekutorů přišlo o svůj úřad, tak ostatní už by si dali pozor.“
Pleteš si pojmy s dojmy. Dluhy ať exekutor vymáhá s maximální razancí. Ale pro věřitele, a ne kvůli namaštění svojí kapsy!! Že exekutoři nejdříve uspokojují z majetku dlužníka svoje zisky, to tobě jako věřitelovi nevadí???