Otázka pro poslance a obchody: Bude o svátcích zavřeno?

Autor: Stanislav Kněnický, zunk - 
17. ledna 2012
06:34

Jste pro, aby o svátcích bylo v obchodech nadále otevřeno, nebo si myslíte, že na Štěpána či Velikonoční pondělí by měli lidé zůstat doma? Odborový svaz pracovníků a obchodu, který zastupuje čtvrt milionu lidí, v tom má jasno. Zákaz prodeje ve 12 svátečních dnech chce prosadit novým zákonem.

Když se zeptáte v hypermarketu prodavačů, zda by o Vánocích raději zůstali doma, nebo jsou pro ně důležitější peníze, odpovědí bez váhání. „Raději bychom byli o svátcích s rodinou. Mají to všechny země kolem nás, tak proč to nemáme my,“ říká zaměstnankyně hypermarketu Albert, která se bála říci své jméno.

Renáta Burianová, místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu, s ní souhlasí a chce, aby se úděl armády prodavaček a prodavačů změnil. Teď hledá poslance, kteří by předložili návrh zákona. „Navrhujeme, aby se zákaz svátečního prodeje týkal obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, obchodů na letištích, nádražích a v nemocnicích,“ vypočítává. Pro obchodní řetězce je zákon nevýhodný. „Obraty jsou pro nás v tyto dny zajímavé, případný zákon ale budeme respektovat,“ říká Libor Tomáš z firmy Globus ČR.

Oblibu svátečního nákupu potvrzuje i Simona Caidlerová ze společnosti Ahold. „Například podzimní svátky jsou velmi oblíbené.“ Místopředsedkyně odborového svazu už jednala se šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Petrem Gazdíkem, který by zákaz prodeje hlavně o Vánocích a Velikonocích přivítal. „O zákazu prodeje v den svátků je třeba vést diskuzi,“ dodává poslanec. Odmítavě se k případnému zákazu nestaví ani poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. „Ti, kdo v obchodech pracují, nemají tak vysoké platy, aby šíleli z toho, že prodávají o svátcích.“

Nejen přednosti, ale i zápory na zákazu prodeje vidí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Přála bych si, aby rodiče brali své děti na procházku nebo do divadla, a ne do obchodních center, na druhou stranu vnímám, že je to zásah do podnikatelského prostředí.“ A místopředsedkyně dolní komory Kateřina Klasnová (VV), která se s Němcovou střídá v řízení schůzí, k tomu jen dodává: „Slyšela jsem jak názory lidí, kteří mají obchod a svátečního prodeje si váží, tak mám naopak známé, kteří žili v Rakousku a Německu, a ti po tom volají.“

Blesk se ptal spoluobčanů, odpovědi najdete ve fotogalerii: Souhlasíte s tím, aby ve státní svátky byly obchody zavřené? A proč?

 

 

 

 

 

 

 

 

zanyn ( 29. června 2016 16:47 )

Zase tu někdo brebentí o vodě, elektřině. Pokud vím, tak se tohle jedná velkých marketů. Večerky a menší, stejně jako restaurace mohou být otevřeny. Takže nikomu nehrozí, že by nenakoupil základní potraviny. (Já si taky nemůžu vybírat okamžitě a denně dodavetele elektřiny, plynu, vody a t.d. Spíš jsou jako monopol). A třeba jejich sortiment (jako chléb, rohlíky, zeleninu) začnou nabízet i restaurace - tedy nejen to pivo a limo. Nic proti tomu. Alespoň nezkrachují. App. Když mají majitelé těch velkých marketů obavy o zásobování obyvatel, klidně si v nich můžou otevřít okno a v tyhle svátky vesele prodávat. ale ONI SAMI, a ne tam cpát zaměstnance. Tohle jim nikdo nezakazuje.

znojmacka ( 19. ledna 2012 08:26 )

advokat.. no tak proč ne, však všechny Vaše neděle a svátky jsou jistě ryze pracovní, přece nebudete nikoho omezovat, když Vám na to i posvítí a teče voda.. Když už, tak už, toho, že je zajištěna nonstop energie se musí využít- i poslanci budou spolu s Vámi chodit rádi na neděle, ( stejně furt nestíhají, ať už potřebný zákony, nebo se jen tak přihlásit o nějaký ty miliardy), pak učitelé a děti taky, úředníci jakbysmet, protože to je omezování, když si na úřad něco nemůžete jít vyřídit i v neděli ale přednostně, před tou nedělí bych uvítala, kdyby tzv. úřední dny nebyly jen pondělí a středa. Ono když se musí na všechno zase tou Vaší stejnou "logikou", tak by měli v opačným případě VŠICHNI, počínaje Vámi, chodit do práce od neděle do neděle, včetně svátků, 365 dní v roce protože vždycky se dá říct- jak k tomu příjde tenhle a tato a tamti.. tak další vánoce až za rok, ale jinak sobot a nedělí si můžete užít ještě tak 50x, pak si prubněte ty vánoce navrch a příští rok dejte vědět.. a většina lidí tady narozdíl od vás na neděle nepoukazovala, většina by pochopila, že 24.12. by i ta prodavačka chtěla a mohla být doma a hlady byste z toho umřel jenom Vy a pár dalších, kteří si neumí nakoupit třiadvacátýho..

advokat2010 ( 18. ledna 2012 12:04 )

Když vidím tady ty zastánce prodaavaček v hypermarketech, tak mne napadá, že o víkendech a o tzv. "svátcích" by se mohlo povinně stejnou "logikou" vypnout všecko, tj elektřina, voda, plyn, pouliční osvětlení, MHD, Taxi, čerpací stanice, televize, rádia, internet,hotely.. atd atd.. jak tomu ti chudáci zaměstnanci v těchto odvětvích přijdou a lidi to přece nutně nepotřebujjí a ten den dva tři to přece vydrží...., mohou si číst při svíčce ve stanu, je to zdravější... ;-) OK to se vám taky líbí ?

hugu ( 18. ledna 2012 11:58 )

Německo bylo první země v EU a zákon o otevírací době začal platit v roce 2005,odpůrci argumentovali podobně jako vy,od té doby se přidalo Rakousko,Polsko,Belgie,Dánsko,Norsko,Francie a další.Jinak je u nás státních svátků sedm v Německu 15,Rakousko 14,Francie 12 a nikoho to nezruinovalo.

advokat2010 ( 18. ledna 2012 11:07 )

to je totální nesmysl.. jednak tyhle křesťanské země to mají již léta letoucí, tj. co chcete s čím srovávat a jednak propad je snad zřejmý... bude zavřeno.. pekárna nepeče.. rozvoz nerozváží, pokladní nemarkují, atd. ,a to nejde dohnat následuící pracovní dny.. ta práce prostě vypadne a je to milion navázaných činností od údržbáře po uklízečku tisíce zaplacených hodin, které nebudou a jistěže pak nebude třeba tolika zaměstnanců, stát vybere nižší daně, nižsší pojištní atd atd Každý den co se neracuje jsou to desítky milionů, co vyletí komínem. Navíc z jakého důvodu b se takové beneficium mělo týkat jen prodavaček ? Uvedomte si, že v těch křesťanských zemích to není jako benefit pro zaměstance, ale jako úcta k Bohu a těmto tradicím, že se neobchoduje. ČR je ateistická země plná líných prodavaček, jejichž produktivita práce se s těmito zeměmi ndá srovnávat, zrovna tak je nesrovatelné, kolik toho české podavačky ukradnou oproti těm v křesťanských zemích.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud