Pozor, dětské skleničky s bernardýnem jsou jedovaté!

Ministerstvo zdravotnictví vydalo i fotky nebezpečných skleniček
Autor: evak, ČTK - 
15. 11. 2011
17:10

Ministerstvo zdravotnictví varuje, že skleničky s obrázkem bernardýna, které se prodávají v sadě po šesti kusech a do obchodů je distribuuje firma Rico Art, vypouštějí kadmium a olovo. Ze stejného důvodu stahuje z obchodů i sady Torino Apricot, Torino Pear a Basic class, vyrobené v Číně.

"Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje toxickými kovy − olovem a kadmiem a následně k jejich průniku do organismu člověka," uvedl sdělil hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Kadmium se podle něj v lidském těle hromadí zejména v ledvinách a játrech a hrozí přitom chronická otrava. Olovo je pak nebezpečné zejména u dětí a těhotných žen. Prochází totiž placentou, takže má negativní vliv na matku i plod, kterým může poškodit ledviny, jádra a nervový systém, vysvětlil Vít.

Výrobci se ohání normou EU

Skleničky o objemu 40 mililitrů jsou z čirého skla. U Torina Apricot a Basic class jsou zdobeny větvičkou s meruňkami a u Torina Pear větvičkou s hruškami. Ve všech případech obrázek zasahuje do pitného okraje. Šestidílné sady Torina Apricot a Pear jsou baleny v kartonu s názvem "Banquet for your home", sada skleniček Basic class je v kartonu a průhledném celofánovém obalu. Na kartonech je vedle názvu výrobku i text "Eu norm", objem, kód výrobku a čárový kód. Dále je tam uvedena webová adresa dovozce (www.vetroplus.cz) včetně adresy distributorů v různých zemích a symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou).

Skleničky s hlavou bernardýna, který má kolem krku soudek, jsou uloženy v kartonu s textilní výplní. Na krabici je nalepena etiketa s označením dovozce a distributora, kterým je společnost Rico Art, jejím logem, telefonem a e-mailem. Na etiketě je i symbol výrobku určeného pro styk s potravinami a text "Děláme kdekoho šťastným". Výrobce skleniček je neznámý.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa