Bomba v obchodě Ikea: Tento muž ji našel!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Jitka Stefanidesová, Lukáš Pfauser - 
4. září 2011
05:00

Viktor z Ukrajiny. To je člověk, jemuž mohou být možná stovky nakupujících z Ikea vděčni za své zdraví! Právě on si v pátek všiml výbušniny nastražené v odpadkovém koši u autobusové zastávky před obchodním domem. Tikající pekelný stroj odnesl od zákazníků a zalarmoval ochranku. Viktor přiznal, že to bylo obrovské drama a celou noc nemohl spát!

Byl to den jako každý jiný. Ukrajinec Viktor, zaměstnanec úklidové služby, šel v poledne vysypat odpadkový koš na autobusové zastávce před Ikea v Praze na Zličíně. Jeho obsah ho však zarazil. „Byly tam v pytli dráty a nějaký prášek. Bzučelo to, jako by tam byl časový spínač. Došlo mi, co to asi bude. Samozřejmě že jsem měl obrovský strach,“ řekl Nedělnímu Blesku. Podezřelý balíček odnesl od zastávky a zavolal bezpečnostní agenturu. Člen ochranky následně přestřihl některé z drátů a přemístil »bombu« do nákladových prostor Ikea.

Přivolaný pyrotechnik se pak zhrozil, jak se s nebezpečným balíčkem zacházelo, protože šlo skutečně o výbušninu. To si zřejmě později uvědomil i hrdina-hazardér Viktor.

„Špatně se mi o tom mluví. Vůbec z toho nemůžu spát,“ dodal s tím, že jako bývalý novinář s diplomem naše dotazy chápe, ale víc, včetně svého příjmení, prozradit nechce. „Můžu jen dodat, že mám radost, jak vše dobře dopadlo a nikoho výbušnina nezranila,“

Jistou bolest ale páteční hrozba exploze přinesla. Ekonomická ztráta po zavření všech čtyř poboček v republice se vyšplhala podle mluvčího Ikea Petra Chadraby na několik desítek milionů korun. Ikea si ale nemusí zoufat, den po incidentu zaplnily pobočku v Praze na Zličíně opět davy lidí. „Měli jsme problém tu vůbec zaparkovat, a to jsme si mysleli, že budeme po pátku nakupovat skleničky sami,“ řekla Jana Smělá z Berouna.

Sabotáže v domech švédského prodejce

Útoky výbušninami na světoznámou švédskou nábytkářskou značku Ikea se odehrály i v zahraničí. Například letos na konci května vystrašily exploze souběžně prodejny v Belgii, Francii a Nizozemsku. Policie za možnou příčinu označila v jednom případě nekalý konkurenční boj. Zahraniční vyšetřovatelé také pracují s teoriemi islámského či protiglobalizačního terorismu. Žádný pachatel těchto činů však nebyl dopaden.

vonamula ( 4. září 2011 21:14 )

Tak to je vostrý. Když si představím, jak "uniformovanej" dědula z Lidlu stříhá dráty na bombě a dává ji do skladu Už mi je jasný, proč jsme už skoro 400 let nevyhráli žádnou bitvu

taky1chytra ( 4. září 2011 17:57 )

Irene Tě vyhnala z Hawaje a tak tu dáváš "rozumy"

taky1chytra ( 4. září 2011 17:56 )

Přestaň "hulit", jinak to vidíš v mlze

taky1chytra ( 4. září 2011 17:55 )

taky1chytra ( 4. září 2011 17:55 )

Zobrazit celou diskusi