Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ředitel zoo nařídil zabít kočky

Lucie Malečková pomáhá v hodonínském útulku pro kočky. Tam mohly nalézt zabité kočky ze zoo útočiště
Lucie Malečková pomáhá v hodonínském útulku pro kočky. Tam mohly nalézt zabité kočky ze zoo útočiště  (Autor: Gabriela Peringerová)
Autor: Gabriela Peringerová, mivrk, eis - 
7. července 2011
16:50

Zoologická zahrada je místem, kde by měla být zvířata vítána a opečovávána. V hodonínské zoo je tomu ale jinak. Němé tváře tam nechrání, ale zabíjejí. Vedení zahrady dalo utratit tři kočky, které v zoo žily a o které se starali zaměstnanci z kanceláří. A to jen ze strachu, že by prý mohly nakazit tygra či vzácné oceloty!

Členky soukromého kočičího útulku Kočky SOS Hodonín jsou rozhodnuté podat trestní oznámení. A to na ředitele zoo, který rozhodl, že kocour a dvě kočky zemřou, a na veterináře, který zvířata uspal. „Zabít ty kočky bylo zbytečné. Nechápu, proč řediteli vadily. Vždyť vede zařízení pro zvířata, má péči o zvířata v popisu práce a bere za to plat,“ rozzlobila se majitelka útulku Naděžda Tomalová.

Kočky zmizely během dovolené jedné z pokladních, Aleny Veisové. „Za své peníze jsem pro kočky kupovala krmení. Na podzim odcházím do důchodu a chtěla jsem si je vzít domů,“ vysvětlila pokladní. Příkaz ředitele zoo Jiřího Koliby (53) utratit kočky nemůže pochopit.

Sám ředitel Koliba, který je bývalým starostou Hodonína a neúspěšným kandidátem na senátora, se k utracení koček vyjádřil jen stručně. „Byl to standardní veterinární postup,“ prohlásil. Ošetřovatelé zoo měli údajně obavy, že kočky jsou nemocné a mohou rozšířit virovou nákazu mezi kočkovitými šelmami. V hodonínské zoo chovají tygra, lvy, jaguára i vzácné oceloty.

Zoo Hodonín podporuje program na záchranu kočkovitých šelem. Kočky domácí mezi ně ale zřejmě nepatří Zoo Hodonín podporuje program na záchranu kočkovitých šelem. Kočky domácí mezi ně ale zřejmě nepatří | Gabriela Peringerová

Zoo Hodonín podporuje program na záchranu kočkovitých šelem. Kočky domácí mezi ně ale zřejmě nepatří

Nechali je utratit, i když má zoo vlastní útulek

To, že tři kočky musely zemřít, je zarážející o to víc, že hodonínská zoo má ve svém areálu útulek pro psy a kočky. A do soukromého útulku to je od zoo asi 300 metrů.

Že by byly kočky nemocné, pracovnice útulku odmítají. „Nebyly nakažené. Ta zvířata měla dostat šanci,“ dodala rozhořčeně členka útulku Lucie Malečková. Usmrcení koček může být posouzeno jako týrání zvířete, za což hrozí trest až tři roky za mřížemi.

12356 ( 22. července 2011 11:31 )

nediv se zprasene cestin sydnicky. Ona je totiz ceskej poturcenec, ktery si mysli, ze je po predcich Nemec, tak ze je neco lepsiho. Na jene diskuzi se pekne odvazala a ukazala se jako pravav nefalsovana gestapacka.

e.44 ( 10. července 2011 13:18 )

nic jinýho si nezasdlouží

sydnicka ( 10. července 2011 13:10 )

ty jsi sadistka ty jsi zrala na leceni

arabika ( 10. července 2011 12:23 )

Kolik jste dostala, aby jste pana ředitele obhájila, tedy pokud to nepíše on sám prosím každý tady píše o div né smrtelné chorobě přenosné na člověka neboli moribundus. Byly to prý chlamídie, které jdou léčit a pokud jde o drahé kočkovité šelmy, musí být na takové věci očkované a také je divné, že v jiných ZOO mají koček mraky a nikomu to nevadí, aspoň chytají myši a krysy, co tam hodují na zrní a jiném krmivu pro zvířata, přeji panu řediteli, aby ho ty myši a krysy okousaly zaživa!

e.44 ( 10. července 2011 00:59 )

Bla, bla, bla Kdyby byly tak těžce nemocné, určitě by si ta pani neplánovala, že si je vezme za pár měsíců k sobě. A taky by pán ředitel nečekal na její nepřítomnost aby je nechal utratit. Kdyby na tom byly skutečně tak zle, určitě by ani ta pani, která je měla evidentně ráda, nechtěla aby se zbytečně trápily.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud