Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Tragédie ve Studénce: Zachránil lidi, teď nemá ani režijku

Autor: Anna Stramová - 
25. června 2011
19:06

Bezplatné jízdné nemůže u Českých drah využívat bývalý strojvůdce Jiří Šindelář (57). Ten přitom 8. srpna 2008 u Studénky zachránil díky pohotové reakci životy desítek cestujících. Zatímco strojvůdce-hrdina, který pro dráhy pracoval 30 let, si musí kupovat jízdenky, Petr Fejk (46), jenž jakožto ombudsman ČD pro cestující nic moc neudělal, bral čtyři měsíce 270tisícový plat. A ještě dostal zlatý padák 2,5 milionu!

Strojvůdce Jiří Šindelář v srpnu 2008 řídil lokomotivu rychlíku Comenius, který ve Studénce narazil do padajícího mostu. Od okamžiku, kdy most uviděl, do momentu srážky dokázal zpomalit vlak ze 130 na 90 km/h. Nehoda si vyžádala osm mrtvých a přes 90 zraněných. Nebýt Šindelářovy reakce, obětí by bylo zřejmě mnohem více.

Od této tragédie už strojvůdce vlaky neřídil. „Nebyl jsem vážně zraněn, ale psychika dostala pořádně zabrat,“ svěřil se Jiří Šindelář „Je těžké vracet se do běžného života, když to mám denně před očima,“ podotkl.

Loni v listopadu však bývalý strojvůdce na železnici skončil. Ve Strančicích u Prahy ho totiž zvolili starostou. Tím ale přišel o bezplatné jízdné. Režijní jízdenku přitom mají všichni zaměstnanci drah i jejich příbuzní.

„Po nástupu do důchodu mu režijní kartu vrátíme,“ slíbila mluvčí ČD Kateřina Šubová. To ale znamená, že si exstrojvůdce bude muset na režijní kartu pět let počkat. „Pana Šindeláře si vážíme. Vyplatili jsme mu odměnu v řádech několika stovek tisíc,“ zodpověděla mluvčí ČD otázku Blesku, proč dráhy neudělaly výjimku pro člověka, který zachránil desítky životů.

On sám z toho vědu nedělá. „Na režijku si počkám. Pro mě je důležité snažit se na celou věc s nehodou nemyslet,“ dodal Šindelář.

Exstrojvůdce ČD Jiří Šindelář (57)

U Českých drah pracoval přes 30 let. Svou práci podle kolegů miloval. „Nebyl to obyčejný kolega, byl to přítel. A tento názor má většina dalších společných kamarádů,“ řekl strojvůdce Jiří N. Když nastoupil, pracoval Šindelář jako strojař, později se stal strojvůdcem na vnitrostátních rychlících. Po několika dalších letech začal řídit mezinárodní rychlíky směřující většinou do Polska. Od osudné tragédie ve Studénce do kabiny vlaku nesedl.

Exombudsman ČD Petr Fejk (46)

U Českých drah pracoval čtyři měsíce. Jeho plat činil 270 tisíc měsíčně. Lukrativní místo, v němž měl změnit nelichotivý veřejný obraz ČD, mu údajně dohodil exministr dopravy Vít Bárta (VV). Poté, co Blesk upozornil na jeho vysoký plat, dostal Fejk výpověď, ale s odchodným ve výši 2,5 milionu! „Je to uměle vytvořená trafi ka pro cvičitele opic,“ komentoval Fejkovo poslední zaměstnání odborářský boss Jaromír Dušek.

ochman ( 27. června 2011 00:22 )

Na té 2.fotce je strojvůdce před 3 lety a né nyní a je mu 58 let a né 57 ! (je narozen v lednu 1953) Jinak nechápu proč nyní strojvůdce tahaj po soudech,když už učinil výpověď před 3 lety a několikrát ! (je to na internetu v několika videích ) To si myslej že si rozmyslí výpověď ? Trapáci akorát ho znovu traumatizujou !!!!!

husqarnowicz ( 26. června 2011 16:29 )

Jeden plat toho vyžírky vpravo by stačil na deset platů poctivých strojvůdců jako je ten vlevo.

sova13 ( 26. června 2011 11:57 )

Ne, neni řešení stonožku ignorovat. Ale ani neni řešení vybíjet svojí zlost na sem tam předhozené noze. To se sice jednomu trochu uleví, ale nic to neřeší. Jediný řešení je nenechat se rozptylovat a vyčerpávat jednotlivejma, v dlouhých intervalech předhazovanejma nožkama, aby se národ vyštěkal a dal na čas pokoj, ale řešením je připravit stonožku o všechny nožky na ráz.

sova13 ( 26. června 2011 11:50 )

ten už jinej nebude

schitu ( 26. června 2011 09:59 )

Že tohle vůbec vypustí z " úst" !!!!!!!!!! To co si zaslouží mu nejsou schopni dát!!!!!! S režijkou pro něj by fakt přišly dráhy na buben.Je mi z toho hnusně , ještě by ta dotyčná mohla třeba říct,za co si naši páni poslanci zaslouží ty statisíce ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud