Student našel německou válečnou stíhačku

Německou stíhačku z druhé světové války našli historici v Otíně na Jindřichohradecku. Díky práci studenta, který pomohl objekt lokalizovat, v pondělí ze země vyzvedli torzo letounu Fw-190 Focke Wulf, který se zřítil v srpnu 1944 během letecké bitvy americké letky a německé Luftwaffe.
Tým odborníků na odhalení torza stroje pracoval 12 hodin. Letadlo je mimořádně zachovalé. Našla se podvozková noha, vrtule, v hloubce sedmi metrů odkryli historikové blok motoru, poničenou kabinu se sedačkou, letecké kulomety a kanóny, uvedla televize.
"Je to patrně největší letadlo, které se dochovalo z jedné z největších leteckých bitev nad Českem," řekl ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.
Odkrývání trosek letadla probíhalo v naprostém utajení, historici je posléze odvezli a ukryli ve střeženém objektu. Letecká bitva se na Jindřichohradecku odehrála 24. srpna 1944. Američtí letci se tehdy snažili zlikvidovat rafinerii a vojenské letiště v Pardubicích a chemickou továrnu Vacuum Oil Compeny v Kolíně. Během bitvy sestřelili i letadlo Focke-Wulf, které pilotoval známý Hubert Engst, který z hořícího letounu vyskočil a zachránil se.
"Hubert Engst byl známé stíhací eso a byl patrně vůbec jediným pilotem této eskadry, který bojoval v této skupině vlastně téměř celou válku," řekl student Jiří Šašek, jenž se o pádu stíhačky dozvěděl od pamětnice Jiřiny Kárové.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.