I rohlíkem se můžete opít! Obsahuje alkohol!

Tyhle rohlíčky, které mají tolik rády děti, obsahují alkohol. Kolik? To nikdo neví  (Autor: Dana Kolářová)
Autor: Iva Dvořáková, Eva Fraňková - 
6. dubna 2011
10:49

Slané i sladké pečivo konzervované alkoholem objevila Rakouská agentura pro zdraví a bezpečnost potravin. Alkoholem byly přitom doslova »nadupané« i dětské svačinky, tedy sladké balené pečivo, které rády mlsají děti. Blesk ale zjistil, že podobné pochoutky jsou i na českém trhu!

Chemické rozbory potravin na rakouských pultech ukázaly, že alkohol je obsažený i tam, kde by to nikdo nečekal. V houskách, dětských svačinkách, sušenkách, hořčici nebo rybičkách. S touto informací přišel jako první server Lidovky. cz. Podle něj našli odborníci nejvíc alkoholu – 25 gramů na 1 kg – v pečivu na hamburgery.

Také další testované potraviny obsahovaly šest až osm gramů lihoviny. I když si zákazník pečlivě přečte složení na obalu, informace o obsaženém alkoholu mu může uniknout. Výrobci ho obvykle uvádějí pod chemickým názvem (líh, etanol) nebo velmi malým písmem. Blesk zjišťoval, jaká je situace u nás. Z nejbližšího obchodu jsme přinesli hned několik dobrot, které obsahují alkohol.

Napadlo by vás, že v croissantu je líh? Ano, je. Proč se ale alkohol do potravin dává? "Třeba proto, aby se prodloužila trvanlivost nebo zlepšily vlastnosti těsta,“ vysvětluje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Romana Kadaňková.

Závislé děti

I když se z takového množství sotva opijete, nemůže vám být jedno, že »alkoholové« potraviny konzumují i vaše ratolesti. „Děti mají velmi citlivé chuťové buňky a nemají tak vyvinuté reflexy. Proto u nich podáváním pečiva s alkoholem může vzniknou psychická závislost, kdy budou vyžadovat oblíbenou svačinku stále častěji,“ říká Ivan Kordač, lékař z Oddělení léčby závislostí v Psychiatrické léčebně Kosmonosy.

Riziko pro vyléčené alkoholiky

Riziko takové pečivo představuje například i pro vyléčené alkoholiky v podobě návratu závislosti. Hornorakouská vláda chce kvůli tomu změnit zákon, čeští odborníci jsou ale v klidu. Informace o alkoholu na obalu je podle nich dostatečná. Jenže problém je v tom, že zatímco u nápojů musí být uvedeno procento alkoholu, u potravin to tak není.

„Ve složení musí být, že produkt obsahuje alkohol, líh nebo etanol. Množství není nijak regulováno,“ říká Kadaňková a dodává, že ani u tzv. dětských potravin není specifi kováno, co musí nebo nesmí výrobek obsahovat. Snadno se vám tak může stát, že svému školákovi koupíte k svačině čokoládové rohlíčky, které obsahují alkohol. Kolik? To už se nedozvíte.

arcaben ( 6. dubna 2011 20:09 )

zítra má muž narozky...koupím mu,20,mno,ať nejsem škrt,30rohlíků a jsem zvědavá jak z nich bude odvázaný??Doufám,že to není moc,že se z nich moc nezrumpluje??!!

kudlankabezbozna ( 6. dubna 2011 15:30 )

pokud ro není sypané mákem nebo kmínem, tak by to neměl být problém. Ale ten kondom je nutný spíš kvůli infekci - pokud to teda není rohlík s líhem

kudlankabezbozna ( 6. dubna 2011 15:28 )

Moje děti milují hovězí na víně - sakra, teď mám na krku sociálku

sodofka ( 6. dubna 2011 12:48 )

Při házení?

capitan_jorge ( 6. dubna 2011 11:34 )

Ale nezapomenout na kondom, dřelo by to.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud