Skanska vrací úder Bártovi, uvažuje o arbitráži

Autor: ČTK, oj - 
15. března 2011
19:41

Stavební společnost Skanska vyrazila proti Bártovi. Dotkly se jí ministrovi výroky na adresu firmy o nekvalitní práci. Bárta v reakci na falešná, životu nebezpečná svodidla a další reklamace začal označovat problémová místa cedulí. Nápis „Zde stavěla Skanska“ se objevila na dálnici D1 na 336 kilometru, kde došlo k sesuvům půdy. Společnost považuje kritiku za neoprávněnou a uvažuje o arbitráži.

Stavební společnost Skanska připravuje právní kroky směřující k ochraně dobrého jména firmy a jejích obchodních zájmů. Uvedl to dnes ředitel společnosti Dan Ťok. Důvodem jsou výroky ministra dopravy Víta Bárty (VV) na adresu společnosti. Podle Ťoka nelze vyloučit ani mezinárodní arbitráž.

Bárta v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že chce zvýšit tlak na Skansku v souvislosti s řadou údajných závad na dálnicích a silnicích, které firma stavěla. Reklamace vůči společnosti Skanska podle ministra činí téměř jednu miliardu korun.

"V pondělí naši právníci s využitím všech nástrojů zvýší tlak na společnost Skanska, která s námi nechce moc kooperovat. Deset opravovaných úseků vybavuji cedulí, že je musí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravit a že to stavěla Skanska," řekl v neděli Bárta.

Ředitel společnost Dan Ťok v úterý označil ministrovy výroky za šokující a považuje je za poškozování dobrého jména jedné z nejstarších a největších mezinárodních stavebních firem na světě ze strany vysokého státního úředníka. "Výroky pana ministra (Bárty) naši společnost poškozují. Stejně tak informační tabule, které informují veřejnost o tom, že za špatný stav silnic a dálnic může naše firma. Proto jsem pana ministra vyzval, aby tyto tabule nechal odstranit," uvedl Ťok.

Ťok vyzval ministra Bártu k "férové diskuzi" u kulatého stolu za přítomnosti novinářů. "Především je však Skanska připravena podrobně komentovat veškeré výhrady, které ministr Bárta neopodstatněně předkládá veřejnosti k uvěření, a v přímém dialogu ukázat skutečný stav věcí," sdělil Ťok.

Mezi závadami jmenoval Bárta zvlnění na části dálnice D11, závažné vady na D47, sesuv půdy na svahu u D47 u Bílovce, nekvalitní most na městském okruhu v Brně nebo nekvalitní svodidla na některých úsecích dálnic. Svodidlům chybí povinný atest. Skanska chybu již dříve odmítla s tím, že je schopna certifikáty doložit každý metr svodidel.

Bárta v pořadu také poznamenal, že Skanska má u ministerstva dopravy tři nej. "Je to největší dodavatel, který nám zároveň nabídl nejmenší slevy, a má největší reklamace," uvedl ministr.

johanka ( 16. března 2011 09:35 )

oj oj oj

johanka ( 16. března 2011 09:34 )

Bože, co je to za "redaktora" ČTK, když nemá základní znalosti??? Neumí češtinu a dovolí si napsat takovou hrubou chybu a ještě k tomu v situaci, kdy kritizuje druhého.... V dnešní době je možné snad už všechno-prostitutky a k...y jsou moderátorky zpráv a VIP a z těch, co možná propadali z češtiny jsou "redaktoři"....

obcan2011 ( 16. března 2011 08:45 )

v žádném případě se tím nezastávám Skanské, opravy se musí udělat, ale politik, pokud si říká politik musí postupovat tvrdě, ale vždy v rámci toho, co si může dovolit a to tak, aby nepoškodil ne sebe, to mu sečtou voliči (možná) pokud mají rozum, ale nepoškodil stát, potažmo nás. Jeho tzv. výkřiky, ale takto nevypadají. Možná až tu budou stavět Číňani, tak bude všechno v nejlepším pořádku.Všechny arbitráže vznikly kvůli kvalitě našich politiků a možná to mysleli také dobře, ale , kdyby to byl jejich majetek, tak věřím, že by tak nejednali. Co se týká více Bártů, chraň nás před nimi. Tak nějak to řekla i jeho manželka, a té lze snad věřit. Ono dát miliardy za arbitráž je pěkná kravina.Kolik by se opravilo silnic za již vyplacené námi občany.

takyrejpal ( 16. března 2011 07:35 )

A co je výhodnější ? Platit možná arbitráž, nebo opravy silnic ? Myslím, že víc Bártů ve vládě by neškodilo.

obcan2011 ( 16. března 2011 04:40 )

Je velmi pěkné fandit Bártovi, ale má to bohužel jednu chybu, pokud dojde k arbitráži a Skanska vyhraje, kdo myslíte, že to zaplatí? Bárta - asi ne . Tak nám zvednou třeba DPH o nějaký procento a nebo to zaplatí jeho příznivci? Bárta se chová jako podnikatel s jediným problémem, že nedisponuji svými penězy, ale penězi nás všech. Že Skanska odvádí špatnou práci musí politik řešit jiným způsobem. Tak se bohuže chová celá VV.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud