Zdravotní sestry: Doktoři, v práci se už nevyspíte

Lékaři si vytrucovali vyšší platy, ale tím napětí ve zdravotnictví zdaleka nekončí. Na lékaře jsou naštvaní pacienti i zdravotní sestry. "V práci se nevyspíte, zapomeňte na to, že budeme dělat práci za vás jako dosud," vzkazují svým nemocničním kolegům, kteří jejich ochoty často využívali. Pacientům se zase nelíbí, že lékaři neváhali brát si je za rukojmí a dokonce hrozit, že v případě jejich odchodu budou umírat.
I když odborová akce Děkujeme, odcházíme oficiálně skončila a lékaři k 1. březnu hromadně z nemocnic neodejdou, má jejich protest v nemocnicích i mezi pacienty dozvuky. Oficiálně je podle vedení nemocnic vše v pořádku. Pacientské organizace ale mluví o narušené důvěře a některé sestry údajně odmítají dělat práci za lékaře jako dosud, prý když si lékaři vybojovali růst platů, tak ať si svoji práci udělají sami.
Budíček, v práci se nespí pane doktore
"Vztahy pacientů s lékaři se touto protestní akcí určitě nezlepšily," řekla Jana Petrenko z občanského sdružení Koalice pro zdraví. Chce uspořádat ke Dni pacientů, který připadá na 18.dubna, diskusi pacientů s lékaři. Do té doby také zmapuje názory pacientů na lékaře. Pacienti soudí, že forma lékařského protestu byla příliš drsná.
Podle zdrojů ČTK se mezi lékaři a sestrami v některých nemocnicích projevuje napětí i kvůli tomu, že se lékařům zvýší od března platy o 5000 až 8000 korun. Například na jednom pracovišti intenzivní péče sestry dosud lékaře v noci k pacientům nebudily a jejich práci udělaly samy. Nyní to odmítly a lékaře v noci k pacientům důsledně budí. Když prý mají více peněz, ať i podle toho pracují.
Nevyspalý lékař nemá na noční směně co dělat. Je to podobné jako když jezdí s autobusem MHD nevyspalý řidič. Jinak nemohu pochopit praxi v našem státě, kdy doktoři vystudují za státní peníze a pak, aniž by odpracovali nějakou povinnou dobu v našem zdravotníctví, odcházejí do zahraničí.