Vůdce vyděračů v nemocnicích nechtějí

Po Martinu Engelovi, který se už do své vinohradské nemocnice vrátit nemůže, dostanou možnost vyzkoušet si angažmá v zahraničí i další odborářští bossové. Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek rozhodl, že předsedovi a místopředsedovi odborářů v nemocnici nepřidělí práci do konce února, kdy jim vyprší výpovědní lhůta.
Karásek se již dříve nechal slyšet, že lékaři, kteří výpověď podali, se musejí znovu obrátit na personální oddělení s žádostí o přijetí do pracovního poměru. S tím ale odboráři nesouhlasí. A i nadále požadují, aby všem, kdo projeví zájem se do práce k 1. březnu vrátit, bylo vyhověno, a to se zachováním "veškerých dohodnutých mzdových i jiných požitků pro všechny kategorie zaměstnanců v plném rozsahu."
Pouze jedna lékařka stáhla výpověď
Podle mluvčího nemocnice Ludvíka Valoucha ze 46 lékařů využila nabídky nemocnice pouze jedna lékařka, která si již žádost na personální oddělení podala.
Rozhodnutí Karáska se kromě Vysloužila týká také místopředsedy nemocničních lékařských odborů Jana Uhýrka. "Činnost jim byla pozastavena ode dneška, a to z důvodu překážky na straně zaměstnavatele," řekl Valouch. Více se k tomu vedení nemocnice odmítlo vyjádřit.
"Pan ředitel (Karásek) postupoval zcela v souladu se zákonem. Nicméně nepovažuji jeho rozhodnutí za nejšťastnější. Žádný z lékařů zřejmě nakonec své výpovědi nestáhne. Máme podporu i z jiných nemocnic v regionu. Takže možná v žádné nemocnici v kraji lékaři výpovědi nestáhnou," reagoval Vysloužil.
V největší nemocnici v kraji se většina vrací
To ale například ředitel největší nemocnice ve Zlínském kraji - Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně - Bohuslav Škubal nepotvrdil. Naopak podle něj z dnešního jednání odborářů a vedení zařízení vyplynulo, že všichni z aktuálně 120 lékařů ve výpovědích vezmou tuto zpět. Původně nemocnice evidovala 127 výpovědí lékařů ze zhruba 290 doktorů. Nemocnice ale všechny zpět nepřijme, někteří doktoři si totiž prý již našli jinou práci.
Všechny lékaře je připraveno vzít zpět i vedení nemocnice ve Vsetíně. "Od počátku deklarujeme, že naším cílem je zachovat péči ve stávajícím rozsahu a k tomu potřebujeme všechny lékaře," uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková. V závěru minulého týdne vzali zpět výpověď tři zaměstnanci. "Věříme, že dojde k naplnění dohody mezi ministerstvem a lékařskými odbory a výpovědi v následujících dnech vezmou zpět také zbývající lékaři," doplnila Plačková.
"Kroměřížská nemocnice eviduje k dnešnímu dni celkem pět zpětvzetých výpovědí, které vedení přijalo," sdělila mluvčí zařízení Veronika Klímová. Více se ale k celé situaci odmítla vyjádřit. Předsedkyně místních odborářů Ivana Horková dnes ČTK řekla, že lékaři "zatím čekají na rozhodnutí na krajské úrovni o jednotném postupu".
Jak jsem již naznačoval, ČLK a oboráři jsou vlastně politici. Dosáhnout určitého cíle všemi prostředky, a přesvědčit pacienty, že bílá barva je ve skutečnosti černá. Doktora (M)Engeleho asi nikdo nechce, proto bude dělat placeného odboráře. Tam nepotřebuje odborné znalosti a citlivý přístup k pacientům. Prý, aby dohlédl, zda se plní memorandum, které si tak vyvzdoroval v zájmu pacientů. Sám na sobě ukazuje... jakým směrem se bude ubírat zdravotnictví. Rozumní občané si to domyslí sami...