Bobři připravili 3 obce o pitnou vodu

4. 8. 2010
07:59

Bobři, ale nejen oni způsobili obyvatelům Domašova nad Bystřicí a dalších dvou obcí na severu Olomoucka veliký problém. Jsou bez pitné vody.

Bobři tady totiž pokáceli na stavbu svých hrází stromy, které napadaly do řeky Bystřice, přehradily ji a ta se nyní daleko více než předtím rozlévá na louky silně znečištěné kravským trusem. A úpravna v Domašově není schopna vodu vyčistit.

„Voda je znečištěná fekáliemi tak, že úpravna z ní není schopna udělat vodu pitnou,“ řekla Blesku mluvčí Moravské vodárenské společnosti Helena Koutná a dodala: „V obcích, které jsou napojeny na domašovský vodovod, to jest v Horní Loděnici, Hraničných Petrovicích a v Jívové, musíme zajišťovat dodávky pitné vody cisternami.“

Vodohospodáři kladou vinu bobrům, kteří se nad Domašovem snaží stavět bobří hráze. Podle starostky Jívové Milady Malíkové však mohou být bobři pouze poslední kapkou v pomyslném poháru letitého problému.

Mohou za to i krávy

„Ta voda se na louky kolem Bystřice rozlévá při každém větším dešti. Problém je v tom, že kolem řeky jsou pastviny a půda je promořená kravským trusem. Mohou za to tedy i krávy,“ míní starostka Malíková.

Podle mluvčí Koutné už vodohospodáři zahájili jednání se státní správou. „V současné době je v dané lokalitě III. stupeň pásma ochrany, který umožňuje pastvu dobytka. Jednáme o tom, aby byl tento stav změněn,“ řekla Blesku Koutná. Vyčištění vody a obnovení funkčnosti vodovodu by podle ní mělo být otázkou několika týdnů.

ladybug ( 2. prosince 2016 16:40 )

No v Argentině už zahájili válku proti bobrům. Ti se jim tam přemnožili a nemají žádné nepřátele.

e.44 ( 4. srpna 2010 14:28 )

bych to neházela. Bobři se na rozdíl od lidí chovaj přirozeně a v souladu s přírodou. Problém je v tom, že lidi přirozený ráz přírody již dávno nenávratně pomršili.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa