Bobři u Měřína: Z D1 si udělali přechod

Bobr evropský dorůstá délky až jeden metr a hmotnosti 30 kilogramů. Rodí obvykle v březnu a dospívá  kolem druhého roku.
 (Autor: Aleš Toman a Jiří Čada)
8. února 2007
01:00

Rodiště bobrů u Měřína začíná být zvířatům až příliš těsné. Vydali se proto hledat si nový domov. Při stěhování ale ohrožují řidiče

Bobří kolonie u D1 ohrožuje sebe i řidiče! Původní bydliště, které je pár stovek metrů od dálnice nedaleko Měřína, je jim totiž malé a zvířata začala migrovat. Jako přechod si ale bobři vybrali právě nejdůležitější tepnu Česka. A v noci na včerejšek málem způsobili řetězovou havárii! Brněnský šofér kamionu nevěřil svým očím, když nad ránem uviděl dva bobry, jak se motají na kraji dělícího pásu mezi pruhy dálnice. Naštěstí jela naložená souprava pomalu, takže řidič mohl zvířata zaregistrovat. "Evidentně hledali vhodnou chvíli, kdy přeběhnout," popisoval neobvyklý zážitek s jinak plachým zvířetem. Zastavil svůj vůz i osobní automobil, který jel kousek za ním. Společně s kolegou pak spustili výstražná světla a na chvíli tak zbrzdili provoz. Bobři dostali odvahu a přeběhli do bezpečí. "Bobři se v noci patrně stěhovali ze své původní kolonie. Dá se předpokládat, že matkou byla z kolonie vyhnána dvouletá mláďata," odhadoval Aleš Toman z jihlavské zoo. Bobří samice nejspíš čeká nové potomky, a proto si ve svém působišti začíná dělat pořádek. Odrostlejší bobří výrostci musí z kolonie pryč. "Matkou vypuzená mláďata většinou táhnou proti proudu toku, na kterém žijí. V tomto případě to není možné, krajina je v těchto místech příliš zemědělsky využívána," vysvětlil Václav Hlaváč z havlíčkobrodské agentury ochrany přírody. Bobří puberťáci patrně nyní přes dálnici D1 putují do nedaleké říčky Balinky. "Tou se mohou dostat do Oslavy a ta vtéká do řeky Jihlavy," uvažoval o případném cíli bobrů Aleš Toman. Podle ochranářů jsou bobři schopni se přemísťovat o desítky kilometrů.